Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Polityczna bitwa o przyczepki z hasłami. Jedna rok temu stanęła przed urzędem wojewódzkim, druga na parkingu przy Legionowej

red
Taką przyczepkę ustawili działacze skupieni wokół posła Adama Andruszkiewicza 31 maja 2021
Taką przyczepkę ustawili działacze skupieni wokół posła Adama Andruszkiewicza 31 maja 2021 Wojciech Wojtkielewicz
Jedną odnosiła się do polityki rządu wobec samorządów. Drugą zaparkowali działacze skupieni wokół posła Adama Andruszkiewicza eksponując nazwiska i twarze tych radnych, którzy byli za likwidacją ulicy Łupaszki. Zostali za to ukarani mandatem przez straż miejską, choć mieli opłacony bilet w strefie parkowania. To, kto ustawił pierwszą, pozostaje tajemnicą. Poza jednym: nie musiał płacić za parkowanie.

Wynika to wprost z odpowiedzi na interpelację radnej Katarzyny Ancipiuk. Przedstawicielka klubu PiS dopytywała prezydenta Białegostoku w sprawie przyczepki ustawionej rok temu przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku, gdzie znajdowało się logo miasta Białystok pod tytułem „ Rachunek NR 1/2020 Miasto Białystok Rząd Rzeczypospolitej Polskiej Kierowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego 53 000 000 PLN 9 lipca 2020 Roczne Straty Miasta Białegostoku z Decyzji Rządu Mateusza Morawieckiego”.

- Czy właścicielem owej przyczepki był pan prezydent Tadeusz Truskolaski? Czy podczas postoju tej przyczepki został opłacony (wykupiony) przez użytkownika przyczepki bilet za parkowanie? - pytała radna.

W odpowiedzi sekretarza miasta podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych i prawa miejscowego odnośnie zasad w strefie płatnego parkowania, a w zatwierdzaniu których radna brała udział, wyraźnie wskazują, iż opłaty w strefie płatnego parkowania pobierane są za postój pojazdów samochodowych.

- Natomiast przywołana w interpelacji przyczepka, bez wątpienia pojazdem samochodowym nie jest - zaznaczył sekretarz Krzysztof Karpieszuk.

Dodał, że dane osobowe właścicieli pojazdów samochodowych ustalane są według numerów rejestracyjnych i pozyskiwane na podstawie stosownych przepisów do prowadzenia konkretnego postępowania, w którym przetwarzanie danych ma podstawy prawne.

Czytaj też:Miasto Białystok: 53 miliony straty - prognoza

- Udostępnianie tych danych na potrzeby inne, niż te które były podstawą ich uzyskanie jest zabronione – takiej odpowiedzi radnej udzielił ten sam Krzysztof Karpieszuk.

Zdjęcie zaparkowanej przed urzędem wojewódzkim przyczepce zostało opublikowane rok temu w informacjach bieżących oficjalnego portalu Miasta Białystok.

Przyczepka nie wzbudziła publicznego zainteresowania służb mundurowych. Inaczej było, z tą, którą 31 maja na parkingu przy ul. Legionowej w pobliżu parkanu Pałacu Branickich ustawili sympatycy wiceministra Adama Andruszkiewicza, a wcześniej opłacili kwadrans postoju w strefie płatnego parkowania. Eksponowali na niej nazwiska i wizerunek radnych, którzy głosowali na majowej sesji za likwidacją ul. Łupaszki. Zostali ukarani przez straż miejską mandatem za złamanie art. 63a kodeksu wykroczeń mówiący o prezentowaniu treści w miejscach niedozwolonych.

- Chcielibyśmy wiedzieć, jak często straż miejska podejmuje interwencje w oparciu o ten artykuł, bo ta wobec nas miała charakter polityczny ze względu na krytyczne hasła wobec radnych Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 - pytał na majowej komisji bezpieczeństwa i samorządności rady miasta organizator konferencji wiceministra Andruszkiewicza.

Dodał, że podczas interwencji jeden ze strażników poinformował organizatorów, że przyczepa nie może stać.

- To jest swoista aberracja - mówił mieszkaniec podczas posiedzenia komisji.

Radny Paweł Myszkowski pytał o podstawę prawną interwencji strażników.

- Wielokrotnie, także w czasie kampanii wyborczych widziałem zaparkowane przyczepki z różnymi hasłami. Nie słyszałem, aby interwencje były podejmowane, choćby w sprawie tej ustawionej przed urzędem wojewódzkim - mówił przewodniczący komisji bezpieczeństwa i samorządności.

W ocenie komendanta straży miejskiej funkcjonariusze w sposób prawidłowy podjęli interwencję. Przytoczył art. 63 a Kodeksu Wykroczeń.

- Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny - cytował Krzysztof Kolenda.

Przypomniał, że strefa płatnego parkowania przeznaczona jest dla pojazdów, a nie dla urządzeń konstrukcyjnie przystosowanych do ekspozycji haseł, wizerunków czy reklam bez zgody zarządzającego.

- Bez niej mamy książkowy przykład popełnienia wykroczenia z art. 63a - mówił komendant.

Przypomniał, że podczas ostatnich dwunastu miesięcy strażnicy podjęli blisko 50 interwencji wobec przyczepek. Według niego to dość dużo ze względu na czas pandemii.

- To, że nie słyszymy o działaniach wobec przyczepek ustawionych bez zgody zarządzającego, to traktuję za sukces straży miejskiej, która działa szybko i skutecznie - podkreślał komendant.

Radny Myszkowski dociekał, czy zatem taka zgoda na terenach zarządzanych przez władze gminy, nie stawia w uprzywilejowanej sytuacji daną opcję polityczną sprawującą władzę w danym samorządzie?

- Bo jeśli ktoś z tej opcji postawi przyczepkę, to uzyska zgodę od ręki. Natomiast jeśli ma się na przyczepce pojawić jakaś krytyka, to zgoda nie zostanie wydana - rozważał radny.

Komendant ponownie wspomniał o art. 63a. Dodał, że ta konkretna interwencja nie została przeprowadzona w oparciu o zgłoszenie mieszkańca, ale z zapisu monitoringu miejskiego.

- Gdy ustawiłem swoją przyczepkę z hasłami wyborczymi podczas kampanii na prywatnej działce pod samymi kamerami monitoringu miejskiego. Niestety, w momencie pocięcia tego baneru zarówno monitoring, jak i ludzie go obsługujący, nie dostrzegli sprawcy - podsumował dyskusję radny Piotr Jankowski.

Jego zdaniem, ktoś kto "monitoruje" miasto najwidoczniej bardzo dbał o to, by przyczepka ustawiona przez sympatyków wiceministra Andruszkiewicza, swoimi hasłami nie uraziła czyiś oczów lub sumień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny