Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radna ma pomysł na rozładowanie korków w centrum Białegostoku. Chodzi o ul. Mickiewicza i Skłodowskiej. Co na to prezydent?

OPRAC.: wal
Dziś by z ul. Mickiewicza dostać się na ul. Legionową trzeba objechać rondo Lussy. Zdaniem radnej wprowadzenie bezpośredniego  lewoskrętu rozładowałoby korki na ul. Mickiewicza
Dziś by z ul. Mickiewicza dostać się na ul. Legionową trzeba objechać rondo Lussy. Zdaniem radnej wprowadzenie bezpośredniego lewoskrętu rozładowałoby korki na ul. Mickiewicza Wojciech Wojtkielewicz
Czy można rozładować korki w centrum Białegostoku w godzinach szczytu? Tak, przynajmniej na Skłodowskiej i Mickiewicza – uważa białostocka radna. Zaproponowała zarówno tradycyjne działania w postaci zmiany organizacji ruchu, jak też niekonwencjonalne podejście do zmniejszenia natężenia ruchu. Co na to prezydent?

Spis treści

Ulica Mickiewicza jest jedną z dwóch ulic położonych w centrum, obok siebie (razem z ul. M. Skłodowskiej-Curie), które korkują się godzinach szczytu, ale także poza nimi – zwróciła uwagę Katarzyna Bagan-Kurluta w interpelacji do prezydenta. - Budzi to niezadowolenie mieszkańców, szczególnie, że są to jedyne drogi, którymi możliwe jest przemieszczenie się w tej części miasta.

Radna: potrzebny lewoskręt w ul. Legionową

Dlatego zawnioskowała do prezydenta o przeanalizowanie tego, czy sytuacji nie poprawi przywrócenie lewoskrętu z ul. Mickiewicza w ul. Legionową.

- Z pominięciem konieczności objechania ronda - tak aby samochody, które kierują się w tamtą stronę nie blokowały lub nie spowolniały ruchu – zaznaczyła przewodnicząca komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska.

- Przyspieszenie możliwości przemieszczania się w tej części ulicy z pewnością przyczyni się do przynajmniej częściowego, jeśli nie całkowitego rozładowania korków przy ulicy Mickiewicza – podkreśliła radna.

Miasto: Będą światła przy ul. Elektrycznej

Co na to prezydent? Z jego upoważnienia radnej odpowiedział sekretarz miasta. Przypomniał, że obecnie obowiązujące rozwiązania komunikacyjne obejmują zespół skrzyżowań wielu ulic tj. ul. Adama Mickiewicza z ulicą Legionową i Placem Branickim oraz czterowlotowe Rondo Lussy.

- Z uwagi na położenie w centralnej części miasta jest to obszar mocno obciążony ruchem, zarówno pieszym, rowerowym jak i samochodowym. Przyjęte rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i dobre warunki ruchu, w tym również dla komunikacji miejskiej. Obowiązująca organizacja ruchu została pozytywnie zaopiniowana przez policję jako zapewniająca odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników – podkreślił Marek Karpieszuk.

Dodał, że proponowane przez radną zmiany wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo i warunki ruchu, bezpośrednio na Placu Branickiego, a także na pozostałych ulicach, a w szczególności na ul. Legionowej.

- Utrudnienia w ruchu, szczególnie w godzinach szczytów, mają charakter czasowy i związane są przede wszystkim z dojazdem do pracy, w tych samych godzinach, pracowników obiektów użyteczności publicznej zgromadzonych na stosunkowo małym obszarze – nadmienił sekretarz.

Wskazał też, że trwają prace projektowe związane z przebudową ul. Elektrycznej na odcinku od ul. Mickiewicza do ulicy Branickiego. Dodał, że w dokumentacji przewidziana jest sygnalizacja świetlna tzw. „śluza” w ulicy Adama Mickiewicza w rejonie ulicy Elektrycznej, która będzie miała za zadanie usprawnienie ruchu w tym rejonie, a w szczególności Komunikacji Miejskiej.

- W chwili obecnej nie ma możliwości przywrócenia organizacji ruchu funkcjonującej w tym miejscu przed przebudową układu komunikacyjnego – podkreślił Marek Karpieszuk.

Sposób na korki? Zróżnicowane godziny pracy

Z kolei w innej interpelacji do prezydenta odnośnie rozładowania korków na Skłodowskiej i Mickiewicza radna przypomniała, że przy tych ulicach mieszczą się instytucje i zakłady pracy (w dużej mierze państwowe/publiczne) zatrudniające wiele osób, które zaczynają i kończą pracę w tych samych godzinach.

- Wnoszę o przeanalizowanie celowości podjęcia rozmów z odpowiednimi osobami/ organami dotyczących niewielkiego nawet zróżnicowania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy - np. w części instytucji zamiast o 8 godzinie – o 8.15. Kiedyś taki zabieg stosowany był z powodzeniem w szkołach (szkoły podstawowe zaczynały o 8, średnie – o godz. p8.15) – zawnioskowała do prezydenta radna.

Władze urzędu miejskiego twierdzą, że natężenie ruchu w tym rejonie jest na bieżąco analizowane, a każdy pomysł mogący usprawnić komunikację w mieście jest badany i sprawdzany.

- Zróżnicowanie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy w zakładach pracy położonych w rejonie wyżej wymienionych ulic, leży poza kompetencjami Prezydenta Miasta Białegostoku – zaznaczył sekretarz.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny