Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Bacieczki: betonowa postać robi wrażenie

(art)
Tak wygląda betonowa postać przy ulicy Bacieczki
Tak wygląda betonowa postać przy ulicy Bacieczki Wojciech Oksztol
Przyglądając się rzeźbie leżącej na terenie symbolicznego cmentarza można poczuć dramat czasów wojny i okupacji. Betonowa postać jest już u kresu życia, a wciąż próbuje poderwać się z chcącej ją pochłonąć ziemi.

[galeria_glowna]
Leży na kamiennym bruku. Twarz ma skierowaną do ziemi. Jest niemalże naga. Szaty, które ma na sobie są rozdarte i poszarpane. Z daleka wygląda jakby usiłowała poderwać się z chcącej ją pochłonąć ziemi - wspiera się na lewej ręce i próbuje pomóc sobie przez ugięcie nogi.

Tak wygląda - robiąca niezapomniane wrażenie - betonowa postać leżąca w lesie Bacieczki, przy ulicy o tej samej nazwie. Teren jest otoczony niewysokim, metalowym ogrodzeniem i upamiętnia miejsce masowych straceń z czasów II wojny światowej.

To tutaj w latach 1941-43 hitlerowcy rozstrzeliwali m.in. grupy białostockiej inteligencji, ofiary łapanek i członków ruchu oporu. Historycy szacują, że zginęło tu ok. 2000-3000 białostoczan. Dokładna liczba nie jest znana, bo wiosną 1944 roku Niemcy - w celu zatarcia śladów - wydobyli i spalili wszystkie zwłoki.
W 1980 roku powstał w tym miejscu symboliczny cmentarz ofiar terroru.

- Jego pielęgnacją zajmuje się administracja cmentarza miejskiego. Przez lata postumenty, rzeźba, czy stojący tu krzyż ulegały powolnemu niszczeniu. Teraz planujemy zlecić generalny remont cmentarza - mówi Ewa Kułakowska, kierowniczka referatu gospodarki komunalnej w departamencie ochrony środowiska w białostockim urzędzie miejskim.

Wśród prac, jakie trzeba będzie wykonać jest między innymi odgrzybienie i odmalowanie betonowych postumentów oraz odnowienie podestu. Gruntownej renowacji wymaga też zrobiony z szyn kolejowych i górujący nad otoczeniem 5-metrowy krzyż. Czas odznaczył swe piętno również na stojących obok, betonowych kopcach. Odnowiony powinien być przede wszystkim, zrobiony z betonu płonący znicz, w który wetknięte są ostrza dwóch mieczy.

Najwięcej pracy trzeba będzie jednak włożyć w remont leżącej przy wejściu do cmentarza rzeźby. Tutaj, poza m.in. zeskrobaniem i zmyciem starej farby, należy jeszcze uzupełnić - otaczającą postać - mozaikę z kamieni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny