Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci Lewicy do samorządu: Białystok przestał być metropolią i nie ma przemysłu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Kandydaci Lewicy do białostockiego samorządu i sejmiku województwa uważają, że w ostatnich latach Bialystok stracił wiele ze swych atutów
Kandydaci Lewicy do białostockiego samorządu i sejmiku województwa uważają, że w ostatnich latach Bialystok stracił wiele ze swych atutów Andrzej Matys
Kandydaci Lewicy do białostockiego i wojewódzkiego samorządu zorganizowali w czwartek (4.04) konferencję pod hasłem "Młodzi nie wyjeżdżajcie, razem zbudujemy nowoczesną metropolię Białystok". W swoich wystąpieniach podkreślali, że Białystok nie jest już motorem rozwoju regionu. Powodem takiego stanu jest wiele i wszystkie obciążają obecną władzę.

- Białystok przestał być metropolią i siłą napędową regionu, bo jest pozbawiony przemysłu. Jesteśmy tylko miastem zurbanizowanym, w którym panuje całkowita betonoza. A rozwój przemysłu to najważniejszy punkt, który zachęci ludzi młodych, by tu zostali. Musimy walczyć o to, by strefa ekonomiczna ciągle się rozwijała, a niestety rozwija się tylko budownictwo mieszkań – mówił kandydat Lewicy na prezydenta Białegostoku Andrzej Aleksiejczuk.

Budownictwo, jako takie, jest ważne, ale istotne jest przede wszystkim budownictwo mieszkań dla ludzi młodych, którzy zaczynają start w dorosłe życie. Kandydat mówił też, że trzeba ściągnąć do Białegostoku duże korporacje, które uruchomią jakąkolwiek produkcję, ale pod warunkiem, że będą miały lepsze warunki do transportu, a jest nim lotnisko, które nie mamy.

- Prezydent mówi, że pojawią się u nas jakieś porty lotnicze, ale my nie mamy bazy, czyli rzeczywistego lotniska. A ono musi w Podlaskiem powstać, niekoniecznie w naszym mieście. Do tego potrzebni są inwestorzy, bo miasta nie stać na prowadzenie samego lotniska – tłumaczył Andrzej Aleksiejczuk.

Czytaj również:

Stwierdził również, że jeśli już młodzi ludzie podejmą pracę w miejscowym przemyśle muszą mieć gdzie wypoczywać, a Białystok tego nie zapewnia. Nie ma np. aquaparku czy sali widowiskowo-sportowej, a jedynie stadion piłkarski: - Żeby ściągnąć tutaj organizacje sportowe, olimpijskie do organizacji różnych imprez musimy mieć halę z prawdziwego zdarzenia – dodał.

Jego zdaniem, Białystok nie ma jest ubogi pod względem instytucji kultury. Mamy operę, która najczęściej jest miejscem eventów. Mamy teatr dramatyczny, który dziś jest w dramatycznym stanie, bo jest w ciągłym remoncie. Jako metropolię dyskwalifikuje też Białystok komunikacja, która jest źle skonstruowana i nie ma nocnych autobusów.

Natomiast Agnieszka Dąbrowska, która chce być radną miejską przypomniała, że ostatni ranking Business Insider’a pokazał, że Białystok nie jest najlepszym do życia miastem: - Białystok nie oferuje atrakcyjnych miejsc pracy, a mamy ceny mieszkań zbliżone do łódzkich. Tymczasem porównywalne miasta jak Lublin i Olsztyn są na szczycie tego rankingu. Jako Lewica chcemy nowych atrakcyjnych miejsc pracy i nie kolejnego zakładu pracy kolegi pana Truskolaskiego, a prawdziwego przemysłu – zapewniła.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny