NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Maska wreszcie stanie

  Maska wreszcie stanie w centrum miasta

  Aneta Boruch

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W tym tygodniu ruszą prace przy zainstalowaniu teatralnej rzeźby w centrum. Zrobi to osobiście autor. Po dwóch latach od konkursu na miejską rzeźbę.
  Maska stanie przy ulicy Suraskiej

  Maska stanie przy ulicy Suraskiej

  Różne oblicza sztuki

  Różne oblicza sztuki


  Rzeźbę zaprojektował Bogusław Szycik, artysta z Gdańska, który ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych. To dwustronna maska teatralna obracana przez małą postać na górze. Rzeźba jest wykonana częściowo z brązu. Ma wyrażać jednocześnie maskę komiczną i tragiczną i w ten sposób symbolizować różne oblicza sztuki teatralnej  Lada moment stanie ona przy ulicy Suraskiej - zapewnia Andrzej Karolski, szef departamentu ochrony środowiska. - Wykonane dzieło leży i czeka na Pomorzu. Jego projektant przywiezie je do Białegostoku i sam zainstaluje, bo taki zapis znalazł się w warunkach podpisanej z nim umowy.

  Autorem rzeźby-maski jest Bogusław Szycik, absolwent ASP w Gdańsku. To on wygrał konkurs na małą formę przestrzenną, który ogłosiło miasto.

  Prace przy zamontowaniu rzeźby maja ruszyć we wtorek. Główne zadanie to będzie wymurowane betonowej podstawy pod samą rzeźbę. Cokół musi być wytrzymały, bo wykonana z brązu maska jest dość ciężka - waży około pięciu ton.

  Perypetie związane z ustawieniem tez rzeźby trwają już dwa lata. Najpierw miasto szukało sponsora, który sfinansuje wykonanie i ustawienie tego elementu małej architektury w centrum. Ale nie udało się.
  Dlatego zdecydowało się samo wyłożyć na ten cel z budżetu 75 tysięcy złotych. Podpisano umowę z wykonawcą i wydawało się, że sprawa zakończy się pod koniec ubiegłego roku.

  Tak się jednak nie stało. Bo problematyczne okazało się miejsce, w którym pierwotnie rzeźba miała stanąć, czyli ulica Spółdzielcza od strony Rynku Kościuszki. Lokalizacja nie została zaakceptowana przez Wodociągi Białostockie. Okazało się, że biegnie tu sieć wodociągowa i kanalizacji sanitarnej, do których potrzebny jest dostęp na wypadek awarii.

  Zaczęło się poszukiwanie nowego miejsca. Miejscy urbaniści wskazali ulicę Suraską od strony Placu Uniwersyteckiego. Tu też był problem w postaci przebiegającej linii energetycznej. Wreszcie udało się znaleźć miejsce, w którym rzeźba już bez żadnych przeszkód może stanąć. Zgodę wyraził też wojewódzki konserwator zabytków, jako, że to strefa ochrony konserwatorskiej.

  Zgodnie z umową wszystkie prace związane z ustawieniem maski mają zakończyć się do 31 lipca.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Wszystkie komentarze (7) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama