Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Konstytucji 3 Maja i Park Lubomirskich w Białymstoku. Miasto ogłosiło przetarg na dokumentację. Społecznicy boją się wycinek (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda Park Lubomirskich.
Tak wygląda Park Lubomirskich. Wojciech Wojtkielewicz/ Archiwum
Miasto ogłosiło przetarg na dokumentację projektową zagospodarowania dwóch zabytkowych parków - Lubomirskich i Konstytucji 3 Maja. Wiadomość ta zelektryzowała internautów.

Jednym słowem - park jest przestarzały i należy go unowocześnić. Czyli wyciąć drzewa i położyć wszędzie polbruk. Już się popisali w mieście betonując śródmieście i oddrzewiając ulice - takie komentarze pojawiły się na profilu facebookowym Ręce Precz od Dojlid.

Internautów zelektryzowała to, że miasto ogłosiło przetarg na dokumentację projektową zagospodarowania dwóch zabytkowych parków - Lubomirskich na Dojlidach i Konstytucji 3 Maja (nazywanego powszechnie Parkiem Zwierzynieckim).

- Pilnujmy by zapędy inwestora i projektantów nie zniszczyły charakteru tych pięknych parków! - napisał administrator profilu FB Pieszy Białystok.

Dzieje Parku Lubomirskich: Park Dojlidzki - Park Lubomirskich... Poznaj jego historię

Internauci obawiają się, że po opracowaniu dokumentacji dojdzie do wycinek, bo w ogłoszeniu o zamówieniu jest mowa o tym, że trzeba "wskazać drzewa zagrażające bezpieczeństwu oraz drzewa i krzewy do wycinki ze względów kompozycyjnych".

- Analiza przekształceń układu przestrzennego wskaże m.in. historyczny układ dróg oraz w jaki sposób historycznie przebiegały aleje drzew. Dzięki temu realizując np. nasadzenia zastępcze po usunięciu złomu (drzewa złamanego - przyp. red.), wywrotu (drzewa wywróconego - przyp. red.) czy drzewa chorego i usychającego będzie odniesienie do oczekiwanego projektu zieleni zgodnego z rysem historycznym - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z magistratu dodając, że posiadanie przez miasto dokumentacji pozwoli na ubieganie się o dofinansowanie na rewaloryzację parków.

Historia Parku Konstytucji 3 Maja: Popularny Zwierzyniec to także Park 3 Maja. I ma swoje tajemnice.

Krzysztof Kulesza, szef Pracowni Dokumentacji Zabytków (jest autorem projektu rewaloryzacji fragmentu Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie mieści się Pomnik Konstytucji 3 Maja) komentuje, że parki miejskie to nie rezerwaty, gdzie niczego nie można wycinać.

- Rozumiem, że w naszym mieście jest środowisko, które zbyt mocno szanuje wszystko co już rośnie. Jednak w parkach najważniejszy jest zamysł projektanta odzwierciedlony m.in. poprzez układ alejek. Do Wersalu nie jeździ się po to, by podziwiać drzewa, ale kompozycję. W Parku Konstytucji 3 Maja pierwotny układ alejek już się niestety zatarł, stąd też należałoby go odtworzyć. Przed wojną to był bardzo dobrze skomponowany park. Twórcą projektu był warszawski architekt zieleni Stanisław Życieński - podkreśla.

Czytaj też: Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku ma już 100 lat

- Próby odtwarzania dawnych alejek jest po prostu "chore" - komentuje znany obrońca zieleni Wojciech Koronkiewicz z partii Wiosna. - Drzewa dają cień i tlen. Trzeba je sadzić, a nie wycinać, by pokazać układ alejek sprzed lat. Rewaloryzować trzeba kamienice, a nie parki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny