NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Co dzieci widziały we wrześniu 1939

  Co dzieci widziały we wrześniu 1939

  Teodor Gąsiorowski

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Postój wojskowych taborów we wrześniu 1939 roku

  Postój wojskowych taborów we wrześniu 1939 roku ©fot. IPN

  Krakowski Oddział IPN i „Dziennik Polski” przypominają: II wojna światowa. 1 września Luftwaffe zbombardowała Gdynię, Grodno, Katowice, Kraków, Warszawę, ale także niewielkie Wadowice. W ciągu kilku dni okoliczne drogi wypełniły się tłumem uchodźców i chaotycznie wycofującymi się żołnierzami z rozbitych polskich oddziałów.
  Postój wojskowych taborów we wrześniu 1939 roku

  Postój wojskowych taborów we wrześniu 1939 roku ©fot. IPN

  O pierwszych tygodniach wojny napisano całe tomy. Pisali politycy, stratedzy, dowódcy i szeregowi żołnierze, także wielu cywilnych obywateli RP. Spotykane są również wspomnienia wojennego dzieciństwa. Większość jednak napisano wiele lat po wojnie. Zostały „skażone” wiedzą uzyskaną z różnych źródeł w późniejszym czasie.

  Do unikatów należą te spisane we wrześniu lub październiku 1939 r. Wśród nich zbiór ponad 100 wypracowań uczniowskich z jesieni 1939 r., z Wadowic, na zadany temat: „Moje wspomnienia wojenne”. W efekcie powstała zbiorowa fotografia, a raczej mozaika kampanii wrześniowej widzianej oczyma dzieci, po latach przypomniana w wydanej przez Wadowickie Centrum Kultury książce „Wrzesień 1939. Wspomnienia uczniów wadowickiego gimnazjum i liceum”.

  Szkoła życia

  Pod koniec sierpnia 1939 r. dorośli rozważali czy będzie wojna, czy nie? Dzieci myślały raczej o pójściu 1 września do szkoły. Tym razem wrzesień miał przynieść wielu z nich twardą szkołę życia.

  29 sierpnia zarządzono w Polsce mobilizację powszechną. Po kilku godzinach, pod naciskiem sojuszników z Londynu i Paryża, odwołano ją, a 30 sierpnia ponownie ogłoszono. W Wadowicach, gdzie znajdowały się koszary 12. pułku piechoty, pojawił się tłum rezerwistów. Nie wszyscy myśleli tylko o obronie Ojczyzny. Wielu przyjechało pijanych i przeklinających wszystko i wszystkich. Nie mogło to umknąć oczom jednego z uczniów, zafascynowanego wojskiem Romka Zielińskiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo