Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Radny proponuje wprowadzenie Inteligentnego Systemu Płatnego Parkowania. Władze miasta nie widzą takiej potrzeby

OPRAC.: wal
Tak było rok temu w strefie płatnego parkowania
Tak było rok temu w strefie płatnego parkowania Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Zbieranie danych o wolnych miejscach w strefie płatnego parkowania i informowanie o nich kierowców. Na smartfonie czy tablicach interaktywnych ustawionych przy ulicy. Wprowadzenie mobilnego systemu proponuje radny Henryk Dębowski. Miasto uważa jednak, że nie wymusi to większej rotacji w strefie.

Od dłuższego czasu wielu kierowców z naszego miasta alarmuje, że często brakuje wolnych miejsc znajdujących się w strefie płatnego parkowania. Problem nasila się w godzinach szczytu i swoim zakresem obejmuje przede wszystkim centrum miasta. Dotyczy to m.in. ul. dr Ireny Białówny, Lipowej i Suraskiej. Niektórzy np. z uwagi na podeszły wiek objeżdżają kilka razy dany obszar, aby znaleźć wolne miejsce parkingowe i zapewnić sobie tym samym bliskość punktu docelowego.

- O skali przedmiotowego problemu niech świadczy to, iż wielu kierowców nie mogąc znaleźć miejsca do zaparkowania w obrębie ul. Białówny czy ul. Malmeda, korzystało z istniejącego jeszcze do niedawna parkingu przeznaczonego dla klientów Galerii Jurowieckiej (miejsce dawnego dworca autobusowego) - podkreśla radny Henryk Dębowski. - Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że utrudnienia związane z zaparkowaniem w centrum miasta nie dotyczą tylko wyżej wymienionych ulic.

Zdaniem szefa klubu PiS w radzie miasta receptą na rozwiązanie problemu mógłby być pomysł, który pojawił się w Rzeszowie. Tam przed Świętami Bożego Narodzenia uruchomiono Inteligentny System Płatnego Parkowania. Zbiera on i analizuje dane finalnie informując kierowców o dostępności miejsc parkingowych.

- W skrócie można wskazać, że jego działanie oparto na zainstalowanych na terenie miasta kamerach oraz czujnikach detekcyjnych - tłumaczy radny.

System dotyczy 2200 miejsc parkingowych obejmujących ścisłe centrum miasta oraz ulice przyległe do centrum.
Ponadto opracowano specjalną aplikację E-PARKING, która wspiera kierowców podczas poszukiwania przestrzeni postojowych, wskazując na dostępność wolnych miejsc w miarę zbliżania się do celu.

Aplikacja ta posiada wiele przydatnych funkcji takich jak: nawigacja, możliwość uregulowania opłaty, pomiar czasu parkowania czy możliwość poinformowania operatora o zagrożeniach/niedogodnościach dotyczących obszaru postoju — usprawniając tym samym działalność służb miejskich. Ponadto umożliwia wyszukanie przestrzeni parkingowych przeznaczonych osobom niepełnosprawnym.

- W czasach pandemii COVID-19 zaletą, którą niesie za sobą korzystanie z aplikacji jest możliwość rezerwacji miejsca postojowego za pomocą własnego telefonu komórkowego. Oprócz aplikacji, kierowcy są uprzedzani o wolnych miejscach poprzez informacje wyświetlane na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania tablicach interaktywnych.- dodaje Henryk Dębowski.

Nie wszystko jednak w Rzeszowie zadziałało od razu sprawnie. Niektórzy kierowcy odnotowują pewne problemy dotyczące działania aplikacji

- Sama idea systemu wydaje się być jednak słuszna - zauważa Henryk Dębowski.

Dlatego proponuje wprowadzenie odpowiednio zmodyfikowanego oraz ulepszonego Inteligentnego Systemu Parkowania w Białymstoku. Jego zdaniem usprawniłby ruch w mieście.

- Niewątpliwie, mieszkańcy czerpaliby największe profity zw kontekście miejsc parkingowych obejmujących centrum miasta, gdzie znajdują się liczne sklepy i punkty usługowe. Rozwiązanie miałoby również pozytywny wpływ na środowisko — zapewniona możliwość szybkiego zaparkowania wiąże się z większą ekologią wylicza radny.

Ponadto wdrożenie Inteligentnego Systemu Płatnego Parkowania wpisuje się w lansowany wizerunek naszego miasta, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością.

- W tym przypadku nowoczesne technologie służyłyby pomocą zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym - nie ma wątpliwości radny.

Władze miasta sprawę widzą inaczej. Uważają, że wprowadzeniu Inteligentnego Systemu Płatnego Parkowania nie spowoduje zwiększenia ilości miejsc postojowych w centrum naszego miasta, a także nie wymusi zwiększonej rotacji parkujących pojazdów co jest jednym z głównych ustawowych celów wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

- Większość ulic objętych strefą płatnego parkowania pozwala na swobodny przejazd w miejsce docelowego postoju pojazdu oraz ułatwia kierowcy bieżącą ocenę możliwości znalezienia wolnego miejsca postojowego - podkreśla sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

Odsyła też radnego do strategii miasta do roku 2030, która rada miasta przyjęła w grudniu 2021 roku.

- Zapisane w nim zostało m.in. stworzenie aplikacji miejskiej z funkcjonalnością wskazania wolnych miejsc parkingowych. W związku z powyższym jako radny, powinien pan mieć wiedzę, iż proponowane przez pana rozwiązanie zostało już określone jako jedne z możliwych działań rozwoju miasta - podkreśla urzędnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny