Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości w Białymstoku przed pomnikiem ofiar. Białostoczanie upamiętnili ofiary tragedii z 2010 r.

OPRAC.: red
10 kwietnia 2010 roku miała miejsce jedna z największych tragedii we współczesnej historii Polski. W katastrofie Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy i inne niezwykle ważne postacie dla naszego kraju i regionu. W 14. rocznicę katastrofy przedstawiciele władz administracyjnych złożyli wiązanki kwiatów na grobach ofiar oaz miejscach ich upamiętniających.

Samolot specjalny Tu–154M miał zabrać pasażerów na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Rozbił się 10 kwietnia 2010 r., o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Smoleńsk Północny. Tamtego dnia zginęły osoby, które chciały oddać hołd Polakom zamordowanym przez Sowietów w 1940 r.

Hołd ofiarom katastrofy oddali w środę 10 kwietnia w Białymstoku przedstawiciel administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych. Złożyli oni kwiaty oraz zapalili znicze przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Białymstoku. Upamiętniające wieńce trafiły także na groby ofiar pochodzących z regionu.

W katastrofie smoleńskiej zginął Krzysztof Putra – polityk, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji w latach 2005–2007, poseł na Sejm X, I i VI kadencji, wicemarszałek Sejmu VI kadencji. Marszałek spoczął na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.

Ofiarą lotu była również Justyna Moniuszko, stewardessa na pokładzie rządowego samolotu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Białostoczanka została pochowana na cmentarzu miejskim w stolicy regionu.

Podczas lotu zginął także pochodzący z Białegostoku arcybiskup Miron Chodakowski – prawosławny duchowny, generał brygady, doktor teologii, wikariusz Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Spoczął na terenie monasteru w Supraślu w krypcie głównej cerkwi.

Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej uczczono także pod tablicą poświęconą urodzonemu w Białymstoku Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie. To Sybirak, żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Andersa, a także uczestnik zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino i emigracyjny działacz społeczny. Został pochowany w podziemiach świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Panteonie Wielkich Polaków.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny