MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe już wkrótce. Aktywność radnych mocno wzrosła.

Redakcja
Rośnie liczba miast w Polsce finansujących ze swojego budżetu szczepionki przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Czy hajnowskie gimnazjalistki również będą miały szansę na bezpłatne szczepienia?
Rośnie liczba miast w Polsce finansujących ze swojego budżetu szczepionki przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Czy hajnowskie gimnazjalistki również będą miały szansę na bezpłatne szczepienia?
Trwają prace nad budżetem miasta na rok 2010. To czas, kiedy radni składają swoje wnioski. A że zbliżają się wybory samorządowe, to i zaangażowanie naszych rajców w planowanie wydatków na przyszły rok jest większe.

Rzeczywiście, można zauważyć u części radnych taką determinację, aby ich wnioski inwestycyjne w roku wyborczym były realizowane - mówi Anatol Ochryciuk, burmistrz miasta Hajnówka .

Te inwestycje, to przede wszystkim modernizacja dróg i chodników znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania radnych, jak na przykład ulica Grunwaldzka czy też Kolejki Leśne.

- Wydaje mi się, że chodzi tu o zjednanie wyborców. Wywalczę sąsiadom drogę, pokażę, jaki jestem skuteczny, to znów zagłosują na mnie - mówi pracownik Urzędu Miasta.

Wniosek: na szczepionki dla gimnazjalistek

Ciekawy wniosek na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych złożył radny klubu PiS.

- Składam wniosek, aby zapewnić pieniądze w wysokości 100 tys. zł na szczepienie ochronne dziewcząt przeciwko rakowi szyjki macicy - mówił podczas posiedzenia Bogusław Łabędzki.

Cały cykl szczepienia przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy, to koszt około 1500 zł, co dla znaczącej części hajnowskich rodzin jest nieosiągalne.

- Kiedy realizuje takie przedsięwzięcie gmina, to może ona negocjować cenę szczepionek w dosyć szerokim zakresie, cena spada i to znacznie - dowodził Łabędzki.

Lekarze: tak

Wniosek radnego chwalą hajnowscy lekarze, zaznaczając, że nie może to być jednorazowa inicjatywa.

- Inicjatywa jak najbardziej potrzebna i powinna zostać poparta. Jednak powinien to być pewien cykl szczepień, powtarzający się rokrocznie. Tylko wtedy stanie się to zauważalne i zbawienne - mówi Robert Dziechciarz, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w hajnowskim szpitalu.

Zainteresowanie tego typu szczepieniami wśród rodziców nie jest duże, jednak jak mówi ordynator, główną zaporą jest ich wysoka cena.

Burmistrz: jeszcze nie teraz

W Polsce jest coraz więcej miast, które podjęły działania związane z profilaktyką raka szyjki macicy, przeznaczając z budżetu środki finansowe na zakup szczepionek.

Zapytaliśmy więc autora projektu uchwały budżetowej na 2010 rok, Anatola Ochryciuka, czy również Hajnówka ma szansę znaleźć się wśród tych miast.
- Niestety, sprawa nie jest taka prosta, aby już dziś można było ją rozstrzygnąć.

Jeżeli podjęlibyśmy takie zobowiązanie, to musielibyśmy je rozszerzyć na całe lata. A to wszystko wymaga szczegółowej analizy. Należałoby wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych miast, również tych, które w jednym roku podjęły się zakupu szczepionek a w następnym to zarzuciły. To jest zobowiązanie na długie lata i na jego analizę nie ma już czasu - odpowiada Ochryciuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny