Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie z Białegostoku wyremontowali rowerki. Otrzymały je niepełnosprawne przedszkolaki

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Dzieci były zachwycone pojazdami. Co odważniejsze ochoczo przystąpiły do jazdy próbnej.
Dzieci były zachwycone pojazdami. Co odważniejsze ochoczo przystąpiły do jazdy próbnej. Izabela Krzewska/ Polska Press
Praca nad odrestaurowaniem jednośladów miała m.in. uwrażliwić osadzonych na potrzeby innych. Efekt ich starań doceniły dzieci, dla których jazda na rowerku może pomóc w rehabilitacji.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten prezent - mówi Joanna Laskowska, dyrektor "Tęczowego" Przedszkola Samorządowego Nr 12 w Białymstoku z oddziałami dla dzieci z niepełnosprawościami - Nasze dzieciaki, które potrafią jeździć na rowerkach, chętnie skorzystają, a które nie potrafią - będą miały okazję się pouczyć. Każdy ruch to rehabilitacja.

We wtorek funkcjonariusze białostockiego zakładu karnego przekazali placówce przy ul. Podleśnej pięć jednośladów wyremontowanych przez osadzonych. Rowerki są używane, ale dzięki staraniom skazanych, są w pełni sprawne i nadają się do jazdy.

Czytaj też: Bezdomniaki dostaną pomoc od więźniów. Naprawią budy z białostockiego schroniska (ZDJĘCIA)

Te działania to element programu resocjalizacyjnego "Tacy sami za kratami". Wcześniej więźniowie remontowali wózki inwalidzkie. Tylko w czerwcu br. dwa odrestaurowane pojazdy trafiły do organizacji charytatywnej Caritas, kolejne dwa do Gminy Turośń Kościelna. Dzięki pracy osadzonych, którzy dokonali zarówno napraw mechanicznych, malowali, wymieniali ogumienie, ale także uszyli nową tapicerkę, wózki otrzymały "nowe życie".

- Celem powyższych działań resocjalizacyjnych jest uwrażliwienie osadzonych na potrzeby osób z niepełnosprawnością, likwidowanie stereotypów. W przypadku osób pozbawionych wolności uwrażliwienie na potrzeby innych - empatia, może znacznie przyczynić się do ich pozytywnego funkcjonowania zarówno w trakcie odbywani kary, jak i po wyjściu na wolność - zaznacza ppor. Kamil Glanowski, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Białymstoku. - Udział w programie to także forma pożytecznego zagospodarowania dla nich czasu, przeciwdziała więziennej monotonii. Skazani zawsze się chętnie zgłaszają do tego typu działań.

Rowerki, a wcześniej wózki inwalidzkie do remontu przekazała firma Uniwerstal, która prowadzi m.in. auto szrot oraz skup złomu i zamierza kontynuować współpracę z ZK.

- Zwracamy też uwagę na inne sprzęty. Być może w przyszłości przekażemy łóżko rehabilitacyjne. Bo, proszę mi wierzyć, na złomowisko trafia wszystko. W lepszym, gorszym stanie - ale są rzeczy, które można doprowadzić do stanu używalności, dać im drugie, a może nawet trzecie życie - uważa Grzegorz Leszczyński, prezes Uniwerstal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny