NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Dopalacze. Sanepid zamknął dziewięć sklepów w Białymstoku.

  Dopalacze. Sanepid zamknął dziewięć sklepów w Białymstoku.

  Fot. Wojciech Oksztol

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W sklepach sprzedających dopalacze znaleziono niedozwolone produkty. Do dwóch punktów kontrolerom nie udało się wejść, były zamknięte. - Wrócimy tam - zapewniają pracownicy sanepidu. Akcja jest prowadzona od soboty w całej Polsce.
  W sobotę inspektorzy sanitarni w asyście policjantów skontrolowali m.in. sklep z dopalaczami przy ulicy Lipowej w Białymstoku. Kontrola trwała trzy godziny.

  W sobotę inspektorzy sanitarni w asyście policjantów skontrolowali m.in. sklep z dopalaczami przy ulicy Lipowej w Białymstoku. Kontrola trwała trzy godziny. Znaleziono tu zakazane produkty. Punkt został zamknięty i opieczętowany. Podobnie jak osiem innych na terenie miasta. ©Fot. Wojciech Oksztol

  Dwie ofiary śmiertelne i kilka osób w poważnym stanie w szpitalach. To bilans ostatniego weekendu w Polsce. Przyczyna: dopalacze. W ubiegłym tygodniu zatruło się nimi podczas szkolnego ogniska pięcioro białostockich licealistów. Trafili do szpitala.

  Wreszcie rząd postanowił walczyć z dopalaczami - czyli substancjami psychoaktywnymi. Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o wycofaniu produktu o nazwie Tajfun i wszystkich podobnych do niego środków. Nakazał też zamknięcie punktów, w których można kupić takie wyroby.

  W sobotę w całym kraju na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz kontrolerzy sanitarni wkroczyli do sklepów i innych obiektów, gdzie było podejrzenie, że znajdują się dopalacze. Akcja zaczęła się o godz. 15.

  - Do późnych godzin nocnych na terenie województwa podlaskiego przeprowadziliśmy 39 kontroli - mówi Alicja Gabrylewska, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Zamknęliśmy 18 punktów z dopalaczami, w których znaleziono zakazane produkty.

  W Białymstoku kontrolerzy w policyjnej asyście weszli do dziesięciu podejrzanych punktów. W dziewięciu z nich znaleziono niedozwolone substancje. Zgodnie z decyzją głównego inspektora, lokale te zamknięto. Na drzwiach pojawiły się pieczęcie.

  - Nie udało nam się wejść do jednego sklepu i hurtowni w Białymstoku oraz jednego sklepu w Zambrowie - mówi Alicja Gabrylewska. - Były nieczynne. Będziemy próbować aż do skutku. Skontrolujemy też inne podejrzane punkty.

  Na Podlasiu udział w sobotniej akcji wzięło ponad 50 pracowników sanepidu oraz 29 policjantów.
  Kamil Tomaszczuk z zespołu prasowego podlaskiej policji informuje, że tylko w Augustowie próbowano zerwać plomby z drzwi zamkniętego sklepu. - Ktoś zerwał jedną pieczęć, ale druga jest na swoim miejscu - mówi.

  Podlascy inspektorzy pobrali 19 próbek podejrzanych substancji. Teraz wszystkie trafią do laboratorium wskazanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam zostanie przeprowadzona analiza tych wyrobów.

  W sobotę w całym kraju kontrolerzy weszli do ponad tysiąca sklepów i hurtowni handlujących dopalaczami. Zamknięto w sumie 874 punkty. - Sklepy z dopalaczami znikną raz na zawsze - powiedział w niedzielę premier Donald Tusk.

  Dopalacze to substancje, które mogą działać podobnie do narkotyków. W Polsce można je kupić legalnie. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Wszystkie komentarze (28) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama