Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna sala operacyjna ze sprzętem do wideokonferencji otwarta

Fot. Wojciech Oksztol
Multimedialną, najnowocześniejszą w Polsce salę operacyjną otwarto w klinice ginekologii. - Skorzystają na tym przede wszystkim pacjentki - mówi doktor Paweł Knapp.
Multimedialną, najnowocześniejszą w Polsce salę operacyjną otwarto w klinice ginekologii. - Skorzystają na tym przede wszystkim pacjentki - mówi doktor Paweł Knapp. Fot. Wojciech Oksztol
Multimedialna sala została otwarta w szpitalu uniwersyteckim w Białymstoku. Wyposażenie oraz cykl szkoleń dla lekarzy kosztowały ponad trzy miliony złotych. Pierwsze zabiegi w klinice ginekologii ruszą za tydzień.

Urządzenia elektrochirurgiczne, ultrasonograficzne, system pomp, podwieszane ekrany, a także sprzęt do wideokonferencji. Wszystko komputerowo sterowane. To system endoalpha, czyli nowoczesna sala do operacji laparoskopowych. Została we wtorek otwarta w klinice ginekologii z blokiem operacyjnym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

- Ze starej syrenki przesiadamy się w nowoczesne japońskie auto - opisuje możliwości nowej sali operacyjnej profesor Piotr Knapp, szef kliniki.
Nowy sprzęt będzie służył do usuwania mięśniaków oraz operacji raka szyjki macicy. Kobiety po takim zabiegu nadal będą mogły zajść w ciążę. W nowej sali będzie można również operować płód oraz łożysko u kobiet w ciąży.

- Skorzystają na tym przede wszystkim pacjentki - mówi doktor Paweł Knapp. - Nawet przy radykalnych zabiegach wykonuje się tylko małe nacięcia na brzuchu. Blizny łatwo się goją.

W klinice techniki laparoskopowe nie są nowością. Tą metodą operuje się m.in. torbiele. Pacjentki opuszczają oddział już następnego dnia po zabiegu. Ale teraz możliwości leczenia endoskopowego będą jeszcze większe.

- Będziemy mogli wdrażać techniki operowania wad płodu - podkreśla doktor Piotr Laudański. - Endoalpha otwiera przed nami nowe perspektywy.

Nowoczesny sprzęt daje jeszcze inną istotną możliwość. Lekarze podczas operacji laparoskopowej, w razie wątpliwości, będą mogli skonsultować się z ekspertami. Umożliwia to sprzęt do wideokonferencji.

Szpital pieniądze na nowoczesne urządzenia dostał z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Kosztowały ponad trzy miliony złotych. Ale projekt obejmował nie tylko wyposażenie sali operacyjnej. Nasi lekarze przeszli cykl szkoleń w różnych ośrodkach w Europie, gdzie taki sprzęt już działa.

- Byliśmy między innymi w Hamburgu oraz Barcelonie - opowiada doktor Piotr Laudański.

Pierwsze operacje przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu lekarze będą mogli przeprowadzić w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny