Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczyna się w poniedziałek

(art)
W poniedziałek 17 maja rozpoczyna się VIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
W poniedziałek 17 maja rozpoczyna się VIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki Fot. www.festiwal.umb.edu.pl
Blisko 300 wykładów, warsztatów i prezentacji. Tak wygląda program VIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wszystko zaczyna się w poniedziałek 17 maja na Uniwersytecie Medycznym.

Nie chcemy, żeby festiwal był jedynie prezentacją poszczególnych wydziałów, ale też zależy nam na tym, by pokazać użyteczność nauki w codziennym życiu każdego z nas - mówi prof. Elżbieta Skrzydlewska, dziekan wydziału farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego, koordynator główny imprezy.

Dodaje, że wykłady i prezentacje będą atrakcyjne nie tylko dla wykładowców i studentów, ale też powinny przyciągnąć zainteresowanie osób postronnych.

Już od godziny 10 na dziedzińcu Pałacu Branickich zaczną się rozkładać stoiska. Będzie można się na przykład dowiedzieć jak się robi lekarstwa. Chętni poznają zasady działania tabletarki i skład receptur. Można się też będzie dowiedzieć w jaki sposób dokonuje się analizy oddanej do badania krwi.

- Spore zainteresowanie powinny też wzbudzić warsztaty szycia chirurgicznego. Studenci pokarzą jak to się robi m.in. na skórze zwierzęcej - podkreśla Skrzydlewska.

Poza tym, można się będzie również nauczyć oceniać czy mamy prawidłową masę ciała oraz poznać nowoczesne metody gotowania. Swoją radą będą nam również służyć dietetycy.

Poza atrakcjami, które czekają na nas przed Pałacem Branickich, sporo się będzie działo również wewnątrz budynku. W auli uczelni od godziny 13 będą trwały ciekawe wykłady. Pierwszy wygłosi dr hab. Katarzyna Muszyńska-Rosłan. Opowie o dziecięcych chorobach nowotworowych. Nie zawsze bowiem ich wczesne wyleczenie oznacza, że jesteśmy zdrowi. Wśród wykładów będzie też taki na którym dowiemy się jak schudnąć.

O godzinie 19, po części wykładowej, rozpocznie się koncert chóru Uniwersytetu Medycznego.
Kolejną uczelnią, na której będą się odbywały festiwalowe imprezy jest Wyższa Szkoła Administracji Publiczne. Będzie tam można zobaczyć m.in. system walki używany przez rosyjskie służby specjalne.

- W tym roku zmieniliśmy stosowaną dotąd formułę naszego festiwalu. Wcześniej wszystkie imprezy odbywały się przez dwa tygodnie na wielu uczelniach na raz. Niektórzy mogli mieć problem z wyborem miejsca do którego się udadzą. Teraz każda z uczelni ma przeznaczony dla siebie osobny dzień - mówi Elżbieta Skrzydlewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny