Stawy Marczukowskie. Koparki już są, rusza inwestycja

Stawy Marczukowskie. Koparki już są, rusza inwestycja

Tomasz Mikulicz

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Prace ziemne mają potrwać do połowy kwietnia. Cała inwestycja zakończy się na przełomie września i października.
1/6
przejdź do galerii

Prace ziemne mają potrwać do połowy kwietnia. Cała inwestycja zakończy się na przełomie września i października. ©Andrzej Zgiet

Przez błotnistą zimę, od grudnia trwał przestój. Teraz koparki zdołały tu wjechać. Na Marczuku powstaną wieże widokowe i ścieżki edukacyjne
Przy stawach pracują dwie koparki i dziesięciu ludzi - mówi Anna Kowalska z magistratu.

Chodzi o okolice Stawów Marczukowskich. Miasto planuje stworzenie tu m.in. wież widokowych i ścieżki edukacyjnej. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o ciągnącego się od grudnia zeszłego roku przestoju w inwestycji. Wszystko przez zbyt błotnistą zimę. Ziemia nie zamarzła, więc był problem z wjazdem koparek na podmokłe tereny. Teraz sytuacja się zmieniła. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, prace ziemne zakończą się w połowie kwietnia.

- Oznacza to, że zachowany będzie planowany termin zakończenia całej inwestycji, czyli przełom września i października - dodaje Kowalska.

Do tej pory obniżono poziom wody w stawach. Oczyszczono i odmulono też ciek Bażantarki poniżej mostu przy ul. Marczukowskiej. Pozwoli to odprowadzić nadmiar wód ze stawów do rzeki Białej.

Natomiast w marcu mają tu powstać dwie wyspy lęgowe dla ptaków, dwa stawów dla rozrodu płazów oraz grobla pomiędzy stawami. Ponadto do połowy miesiąca od strony południowo-wschodniej stanie siatka, która ma za zadanie zapobiec migracji zwierząt na teren budowy - podkreśla Anna Kowalska.

Sonda

Czy Stawy Marczukowskie mogą być białostocką atrakcją?Zwierząt można się spodziewać, bo jak twierdzi szef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Lech Magrel wokół stawów występują pospolite gatunki żab i jaszczurek.

RDOŚ wskazał miastu, że płazy - jeśli pojawią się na terenie inwestycji - będą musiały być przeniesione. Mniejszy problem ma być z ptakami. Tam gdzie występują, czyli we wspomnianej południowo-wschodniej części terenu miasto w ogóle nie wchodzi z inwestycją. Nie trzeba więc będzie czekać na zakończenie się okresu lęgowego.

Komentarze (7)

Wszystkie komentarze (7) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Zgody i kosy kibicowskie w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zgody i kosy kibicowskie w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]