Fluki, zwierzęta, terroryści - tak o dzieciach uchodźców...

  Fluki, zwierzęta, terroryści - tak o dzieciach uchodźców piszą w internecie białostoczanie

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Na facebookowym profilu Spotted Białystok pojawiło się ogłoszenie o zbieraniu przyborów szkolnych dla dzieci uchodzćów

  Na facebookowym profilu Spotted Białystok pojawiło się ogłoszenie o zbieraniu przyborów szkolnych dla dzieci uchodzćów ©123fr.com

  Niewinne ogłoszenie w internecie o zbiórce przyborów szkolnych wywołało falę hejtu. Fluki, zwierzęta, terroryści - tak o dzieciach uchodźców piszą w internecie białostoczanie.
  Na facebookowym profilu Spotted Białystok pojawiło się ogłoszenie o zbieraniu przyborów szkolnych dla dzieci uchodzćów

  Na facebookowym profilu Spotted Białystok pojawiło się ogłoszenie o zbieraniu przyborów szkolnych dla dzieci uchodzćów ©123fr.com

  Chcę po prostu pomóc - mówi Piotr Jakubiak, białostocki wolontariusz, który na facebookowym profilu Spotted Białystok, zamieścił ogłoszenie: „W związku z organizowaną w Białymstoku zbiórką przyborów szkolnych dla dzieci uchodźców w Ośrodkach w Polsce i za granicą, poszukiwane są instytucje, firmy, miejsca w Białymstoku, w których darczyńcy mogliby zostawiać artykuły szkolne”.

  Jednak pozytywnych komentarzy pod tym ogłoszeniem było naprawdę niewiele: zwierzęta, fluki, terroryści...
  - piszą za to białostoczanie o uchodźcach. - Ciężko mi zrozumieć, skąd ta fala nienawiści. Ale nie można się na nią zgadzać - mówi Piotr Jakubiak. Dodaje, że w tej akcji chodzi przecież o dzieci. - Pomijamy tu kwestię religii, wyznania, ich rodziców.

  Akcję organizuje warszawska grupa Dom Otwarty. W całej Polsce zbierane są przybory szkolne, które później zostaną przekazane dzieciom przebywającym w ośrodkach dla uchodźców. Piotr Jakubiuk postanowił włączyć się w akcję w Białymstoku. - Te dzieci przecież też zasługują na to, żeby im pomóc.

  Zobacz też:Młodzież Wszechpolska manifestowała przeciw polityce migracyjne prezydenta Białegostoku (wideo)

  Na szczęście już jest miejsce, gdzie zbierane będą szkolne przybory dla uchodźczych dzieci. To siedziba fundacji Dialog, która od lat pomaga cudzoziemcom zaaklimatyzować się w Białymstoku.

  - Wydaje mi się, że to kompletna nieznajomość sytuacji, w jakiej uchodźcy się znajdują - Katarzyna Potoniec z fundacji komentuje falę hejtu, która wylała się pod internetowym ogłoszeniem. I dodaje, że niestety, wcale jej to nie dziwi. - W debacie publicznej jest przecież tak dużo mowy nienawiści - mówi.

  Podobnie uważa Anna Mierzyńska z grupy Normalny Białystok: - Od kilku lat w Polsce intensywnie jest budowana niechęć wobec uchodźców. Ta niechęć coraz bardziej obrasta w agresję. A to przecież ludzie, którzy znaleźli się w naszym kraju, bo nie mieli innego wyjścia.

  Czytaj: PiS: Jakim prawem prezydent Truskolaski zaprasza uchodźców?

  Anna Mierzyńska nie godzi się, by nazywać jej sposób myślenia lewackim. - To podejście głęboko chrześcijańskie, katolickie. I z tego punktu widzenia ta inicjatywa jest świetnym pomysłem - przekonuje.

  A Bogumiła Maleszewska z Caritas, która również prowadzi szereg działań na rzecz uchodźców w ramach projektu „Nowy Dom Polska”, dodaje: - W pomaganiu nie jest ważny światopogląd, religia, kolor skóry. Dlatego pomagamy wszystkim, którzy potrzebują tej pomocy.

  W pomaganiu uchodźcom z ośrodków nie widzi też nic złego Dariusz Piontkowski, podlaski poseł PiS. Jeśli ktoś ma ochotę, to proszę bardzo - mówi. A na zarzuty, że to jego partia podsyca niechęć do uchodźców, odpowiada: - Tak było już wcześniej.

  Jednak wypowiedzi internautów uznaje za niedopuszczalne. Tak samo zresztą jak białostocki adwokat Bartosz Wojda. Mówi, że w kodeksie karnym są przepisy, które mówią o znieważaniu grup, za przynależność etniczną, z uwagi na wyznawaną religię, na płeć itd.

  - Ale jako adwokatowi trudno mi by było szukać usprawiedliwień takich działań. Trudno mi ta to patrzeć w kategoriach karno-prawnych. To po prostu skrajny debilizm intelektualny. Nie jestem w stanie zrozumieć, że ktoś może mieć takie poglądy.

  Komentarze ze strony Spotted Białystok  (oryginalna pisownia)
  Sandra: DBAJMY o polskie dzieci a nie o fluków.

  Max: Zbiórka dla zwierząt? (Lubię zwierzeta chętnie pomogę) ej no to coś nie potrzebuje chyba szkoły i tak prędzej czy później zginie detonując bombe na sobie zabijając przy tym ludzi nie ważne czy z wykształceniem podstawowym czy wyższym.

  Agnieszka: To bezczelne, tyle ludzkiej biedy w Polsce się ogląda, ludzie naprawdę potrzebują pomocy, a skoro zachciało im się tutaj zjeżdżać, to na te kredki i linijki trzeba zarabiać.

  Marti: Dla polskich dzieci tak naszym pomagajmy nazywajjcie to. jak chcecie moge i byc rasista ale trzeba pomagac swoim a nir cudzym.malo.u nas dzieci potrzebuje !!!??

  Jędrek: Zróbmy lepiej zbiórkę na bilet powrotny dla tych zwierząt!

  Mateusz: Biednym rodzinom chętnie pomogę, terroryzmowi nie.

  Anita Łukasz: Oni to by woleli artykuly do robienia ladunkow wybuchowych

  Izabela: Chyba kogoś poj***ło ! W Górze Kalwarii ci biedni tfu uchodźcy ludzi terroryzuja!

  Magdalena: Może pas szahida jeszcze do kredek?

  Łukasz: Robisz im zbiórkę, zobaczysz jaką zbiórkę oni Ci zrobią.

  Paweł: raczej zbiórka na kontenery żeby odesłać to to się zgadza.

  Komentarze (62)

  Wszystkie komentarze (62) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Bary mleczne w Białymstoku. Które są najlepsze?

  Bary mleczne w Białymstoku. Które są najlepsze?

  stronaZDROWIA24 - wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - wszystko o zdrowiu

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Tu sprzedają chrzczone paliwo. Znamy wyniki kontroli

  Tu sprzedają chrzczone paliwo. Znamy wyniki kontroli

  Policja dostała nowe radiowozy