IMPREZOWY
  BIAŁYSTOK

  Tak było na Dniach Miasta

  Rozwiń
  IMPREZOWY
  Zwiń

  Tak było na Dniach Miasta

  W weekend w stolicy woj. podlaskiego nie brakowało imprez. Poszukajcie na zdjęciach siebie lub znajomych i sprawdźcie, jak bawił się Białystok!

  Synagoga w Tykocinie. Tajemniczy budynek koło synagogi...

  Synagoga w Tykocinie. Tajemniczy budynek koło synagogi [WIDEO]

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Archeolodzy odkryli właśnie solidne fundamenty. Prawdopodobnie pochodzą one z XVIII wieku. Badania mają się zakończyć pod koniec czerwca. Potem rozpocznie się kapitalny remont świątyni
  Na fragmenty zabudowań trafili archeolodzy badający teren wokół synagogi w Tykocinie. - Odkopaliśmy też fragmenty naczyń z XIX wieku - pokazuje Ireneusz
  1/12
  przejdź do galerii

  Na fragmenty zabudowań trafili archeolodzy badający teren wokół synagogi w Tykocinie.

  - Odkopaliśmy też fragmenty naczyń z XIX wieku - pokazuje Ireneusz Kryński. ©Anatol Chomicz

  Pierwsze wykopy pokazały, jak wyjątkowym miejscem jest Tykocin i jakie niezwykłe mogą być tutaj odkrycia - podkreśla Ireneusz Kryński, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. To on nadzoruje badania wokół miejscowej synagogi. Leży ona w strefie konserwatorskiej, więc konieczne są prace. Wprawdzie to dopiero początek, ale są już pierwsze interesujące efekty.

  - Odkryliśmy fundamenty, prawdopodobnie dwóch budynków, które tutaj stały.
  Trudno teraz dokładnie ocenić w którym okresie. Być może w XVIII wieku one już tutaj były - mówi Ireneusz Kryński. Na razie, jak przyznał archeolog, odsłonięto drobne relikty zabudowań. Jest szansa, że dalsze prace dadzą więcej informacji.

  - Jest to solidny fundament dużego budynku. Czy był jakoś związany z synagogą? Nie wiem. Potrzebne są badania archeologów, historyków, znawców architektury - twierdzi ekspert.

  Badania to wstęp do kapitalny remontu tykocińskiej synagogi. Jak wielokrotnie informowaliśmy wymaga ona gruntownej renowacji. Konieczna jest wymiana dachu i stolarki okiennej oraz drzwi. Trzeba też odnowić elewację. Kolory będą dobierane pod nadzorem konserwatora zabytków.

  Zaplanowano także wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz kanalizacji deszczowej. Prace zakończą się w 2018 roku.

  Rozstrzygnięto już przetarg. Pracami zajmie się firma Asis, która wyceniła je na 2 mln 453 tys. zł. 60 procent to będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  W odnowionej synagodze zostanie zainstalowany specjalny sprzęt dla zwiedzających. To infokioski, stół multimedialny, bezprzewodowy system nagłośnieniowy, czy audioprzewodniki. Będą opracowane w dwóch językach: angielskim i polskim.

  Synagogę wybudowano w 1642 roku. Jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Podlasiu. Rocznie przyjeżdża oglądać ją nawet 60 tys. osób. W październiku 2013 roku została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.
  Zobacz galerię

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Skorzystaj z wakacyjnej promocji Kuriera Porannego!

  Skorzystaj z wakacyjnej promocji Kuriera Porannego!

  Gradobicie w Zabłudowie