Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Celnik pilnie poszukiwany

Marta Laszewicz
Rachm. Beata Kulaga przeniosła się z oddziału Izby Celnej w Przemyślu do Białegostoku prawie rok temu. Zachęca do pracy w jednostce, bo ceni sobie rozwój zawodowy
Rachm. Beata Kulaga przeniosła się z oddziału Izby Celnej w Przemyślu do Białegostoku prawie rok temu. Zachęca do pracy w jednostce, bo ceni sobie rozwój zawodowy Anatol Chomicz
Izba Celna zatrudni funkcjonariuszy w Kuźnicy, Augustowie i Bobrownikach. Są 23 wolne etaty. Dokumenty można składać tylko do 16 sierpnia. Zarobki: na początek blisko 2770 zł brutto.

Pracuję w służbie celnej od 13 lat i bardzo lubię tę pracę. Jest wielozadaniowa, wymaga dyspozycyjności, każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Jeśli ktoś jest otwarty na różnego rodzaju wyzwania, to jest to z pewnością praca dla niego - mówi rachm. Beata Kulaga z Izby Celnej w Białymstoku.

Prawie każdy, kto ma przynajmniej wykształcenie średnie i widzi siebie w zawodzie młodszego specjalisty służby celnej, może zasilić jej szeregi. Bo Izba Celna w Białymstoku rozpoczęła rekrutację na nowych pracowników. Trzeba być jeszcze obywatelem Polski, mieć nieposzlakowaną opinię, korzystać z pełni praw publicznych i być zdrowym.

Wolne są aż 23 etaty. Kandydaci, którzy dostaną się do służby, będą zarabiać na początek blisko 2770 zł brutto. Najpierw jednak trzeba przejść przez trzy etapy postępowania kwalifikacyjnego.

Na pierwszym trzeba złożyć kwestionariusz osobowy, który można pobrać na stronie Izby Celnej w Białymstoku. Potrzebne będą też inne dokumenty, które m.in. potwierdzą wymagane wykształcenie. Można je składać do 16 sierpnia na Octowej 2 w pokoju nr 5 lub wysłać pocztą.

- Ponieważ w przeszłości zdarzały się przypadki, kiedy kandydaci nie dostarczyli wszystkich dokumentów i zostali zdyskwalifikowani już na pierwszym etapie, prosimy o dopilnowanie wszystkich formalności - apeluje Maciej Czarnecki, rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.

Termin rozpoczęcia kolejnych etapów nie jest znany, ale wyniki pojawią się na stronie izby celnej i na tablicy ogłoszeń oddziału w Białymstoku.

Drugi etap obejmuje testy wiedzy, sprawności fizycznej i psychologiczny. Na ostatnim - kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kandydaci poszukiwani są do oddziałów w Kuźnicy, Augustowie i Bobrownikach. Wszędzie będą musieli kontrolować dokumenty i przewożone towary, prowadzić postępowania mandatowe, czy przyjmować zgłoszenia celne.

W podlaskiej służbie celnej pracuje obecnie ok. 1150 osób, głównie funkcjonariuszy.

Rekrutacja krok po kroku

I etap

Trzeba złożyć podanie o przyjęcie do służby i wypełniony kwestionariusz osobowy (można go pobrać ze strony Izby Celnej w Białymstoku), kopię dokumentów, które potwierdzą posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz kopię świadectw pracy/służby ze wszystkich poprzednich miejsc. Później pracownicy Izby Celnej sprawdzą czy wszystkie dokumenty zostały złożone i poprawnie wypełnione. Kandydat, który spełni wymagania będzie miał nadany numer identyfikacyjny. Pod nim przystąpi do dalszych etapów postępowania kwalifikacyjnego. O numerze kandydat dowie się na początku drugiego etapu.

II etap

1. Test wiedzy opracowany przez Ministerstwo Finansów odrębnie dla każdej kategorii stanowisk służbowych. Obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej (w tym Służby Celnej, członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych). Test wiedzy trwa 40 minut i zawiera 40 pytań. Na każde pytanie testowe możliwa jest jedna odpowiedź.

2. Test sprawności fizycznej. Przystępują do niego kandydaci, którzy z testu wiedzy uzyskali co najmniej 24 punkty, z tym że na jedno wolne stanowisko służbowe kwalifikuje się pięciu kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej kandydat musi przedstawić zaświadczenie lekarskie dopuszczające go do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

3. Testy psychologiczne - pozwalają ustalić zdolność psychiczną kandydata do pełnienia służby w służbie celnej.

III etap

Rozmowa kwalifikacyjna. Podczas niej sprawdza się kandydata pod kątem gotowości do uczenia się, zwracania uwagi na klienta, odpowiedzialności, etyki zawodowej i gotowości do zmian.

Informacja o przebiegu rekrutacji

O miejscu i terminie kolejnych etapów oraz wynikach pierwszego etapu rekrutacji kandydaci będą mogli dowiedzieć się z listy wywieszonej w siedzibie Izby Celnej w Białymstoku (ul. Octowa 2), a także w Biuletynie Informacji Publicznej podlaskich celników. Informacja o zakwalifikowaniu do testu wiedzy będzie zawierała imię i nazwisko kandydata, natomiast informacje o wynikach pozostałych etapów będą opatrzone tylko numerem ewidencyjnym.

Kryteria, które musi spełnić kandydat na celnika

1) jest obywatelem polskim,

2) korzysta z pełni praw publicznych,

3) nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione umyślnie lub umyślne przestępstwo skarbowe,

4) ma co najmniej średnie wykształcenie,

5) ma nieposzlakowaną opinię,

6) stan zdrowia kandydata pozwala na pełnienie służby na określonym stanowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny