Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku będzie Aleja Niezłomnych. Z Łupaszką i Kuklińskim

Marta Gawina
Marta Gawina
Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko "Lufa", por. Marian Pluciński "Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", NN, por. Zdzisław Badocha „Żelazny”
Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko "Lufa", por. Marian Pluciński "Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", NN, por. Zdzisław Badocha „Żelazny” Wikipedia
Ma upamiętniać siedem osób związanych m.in. z polskim podziemiem. Zgodę na utworzenie Alei Niezłomnych dali właśnie białostoccy radni.

- Żołnierze wyklęci przez kilkadziesiąt lat byli traktowani jak przestępcy i bandyci. To drobny krok, by przywrócić pamięć bohaterom - mówił na ostatniej sesji rady miasta poseł PiS Dariusz Piontkowski, jeden z pomysłodawców Alei Niezłomnych, która ma powstać w parku Konstytucji 3 Maja.

Przeczytaj też: Dekomunizacja Białegostoku. Berlinga zmieniła się na Hallera. A Gorbatowa w Pankiewicza nie

Wśród upamiętnionych postaci znajdą się w pierwszej kolejności Ryszard Kukliński i Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Pojawią się też m.in. Anna Walentynowicz działaczka „Solidarności”, ksiądz Władysław Bukowiński, represjonowany przez system sowiecki, kapitan Kazimierz Kamieński „Huzar”, czy sierżant podchorąży Leon Suszyński dowódca oddziałów partyzanckich.

Większość radnych, choć nie wszyscy, aleję poparło. - Trzeba upamiętniać osoby, które walczyły o Polskę, a których nazwiska nie pojawiały się wcześniej w przestrzeni publicznej - nie ma wątpliwości radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

Nikt nie głosował przeciw, za to pięciu radnych wstrzymało się od głosu. - Uważam, że Park Konstytucji 3 Maja i tak jest miejscem patriotycznym. Kolejna aleja poświęcona m.in. żołnierzom wyklętym nie jest tu konieczna. Zaczynamy ocierać się o groteskę. Za chwilę dojdzie do sytuacji, że będziemy mieli ławeczkę Inki przy alei Łupaszki na placu żołnierzy niezłomnych w parku Konstytucji 3 Maja - podkreśla radny PO Maciej Biernacki.

Inne argumenty przedstawia jego klubowy kolega Sławomir Nazaruk, przedstawiciel mniejszości prawosławnej, który również wstrzymał się od głosu. - Nie byłem przeciw, bo potrafię zrozumieć argumenty drugiej strony. Większość żołnierzy wyklętych z pewnością zasługuje na szacunek. Ale były wśród nich postacie, których działalność jest kontrowersyjna. Dla wielu osób taką osobą jest Łupaszka - wyjaśnia Sławomir Nazaruk. Dodaje, że Zygmunt Szendzielarz z pewnością nie budzi tak złych emocji jak Bury. Był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady AK. Potem działał na Białostoczyźnie. - A tutaj działy się rzeczy, jakie się działy. Natomiast jeśli znajdzie się w Alei Niezłomnych, nie oznacza to, że będę odwracał głowę - podkreśla Sławomir Nazaruk.

W tym roku mają rozpocząć się przygotowania do inwestycji. W budżecie miasta przewidziano na ten cel 80 tys. zł. W marcu ma zostać ogłoszony konkurs, który rozstrzygnie jak aleja będzie wyglądać: czy będzie to upamiętnienie w formie tablic, czy np. w formie pomników. Wiadomo, że mają się znaleźć miejsca na krótkie biografia każdego z upamiętnionych bohaterów.

Zobacz też:

Dekomunizacja Białegostoku

Dekomunizacja Białegostoku. Nowe nazwy ulic czekają na decyz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny