Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UwB zaprasza na Uwagi nad rządem Polski w Parku Zwierzynieckim

(adek)
Filozofowie zapraszają na wykłady do Parku Zwierzynieckiego przy pomniku
Filozofowie zapraszają na wykłady do Parku Zwierzynieckiego przy pomniku mat. organizatora
Koło Naukowe Filozofów UwB we współpracy z kwartalnikiem filozoficznym KRONOS zaprasza na cykl otwartych spotkań wokół tekstu Jean-Jacques Rousseau Uwagi nad rządem Polski.

- Spotkania odbywać się będą w Parku Zwierzynieckim przy zielonym Pomniku Konstytucji 3-Maja w środy o godzinie 17 - mówi Katarzyna Kruszewska z Galerii Arsenał. - W razie niepogody spotykamy się w Labalbalu.

Cykl pięciu-sześciu rozpocznie w środę 22 sierpnia wykład prof. Małgorzaty Kowalskiej z Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Część seminaryjną, poświęconą lekturze "Uwag…" i dyskusji nad nimi, prowadzić będzie Rafał Kuczyński, związany z kwartalnikiem filozoficznym KRONOS, absolwent socjologii UwB oraz European College of LiberalArts w Berlinie.

J.J.Rousseau na starość opętany maniami prześladowczymi, fobiami społecznymi, podjął się karkołomnego zadania zdiagnozowania stanu Rzeczpospolitej czasu Konfederacji Barskiej; Polski, która jak sam pisze: "Czytając historię rządu Polski, z trudnością można zrozumieć, jak państwo tak dziwacznie urządzone, mogło się tak długo utrzymać. Wielkie ciało złożone z wielkiej ilości członków martwych i z małej ilości członków niezespolonych, których ruchy, wzajemnie od siebie prawie niezależne, nie mając żadnego wspólnego celu, wzajemnie się niszczą, ciało które rusza się ustawicznie, ażeby nic nie robić, które rozluźnia się pięć albo sześć razy w ciągu każdego wieku, które popada w paraliż przy każdym wysiłku, przy każdym usiłowaniu zaspokojenia swych potrzeb, a które, mimo to wszystko, żyje i utrzymuje się w sile, oto sądzę jedno z najdziwniejszych widowisk, jakie mogą uderzyć myślącą istotę."

- "Uwagi nad rządem Polski" nie są, być może, najpopularniejszym z dzieł Rousseau, który znany jest przede wszystkim ze swej koncepcji umowy społecznej, można je jednak traktować jako próbę praktycznego zastosowania jego teoretycznych rozważań - mówi Katarzyna Kruszewska.

Również miejsce spotkań jest nieprzypadkowe. Konstytucja 3-go Maja, pierwsza europejska konstytucja, była dokumentem odzwierciedlającym reformatorskie tendencje części szlachty I Rzeczpospolitej.Ten wyjątkowy, zielony pomnik powstały w dwudziestoleciu międzywojennym, ma upamiętnić ten doniosły moment w naszej historii.

- Zapraszamy do wspólnej lektury. Polecamy też jednocześnie zapoznanie się z tekstem "Umowy społecznej" J. J. Rousseau, który pozwoli spojrzeć na lekturę "Uwag…" z szerszej perspektywy politycznych rozważań - dodaje Katarzyna Kruszewska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny