Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utrudnienia na ul. Warszawskiej przy zbiegu z ul. Elektryczną w Białymstoku. Do końca 2023 roku. Powód: remont zaniedbanej kamienicy

OPRAC.: wal
Przez lata opustoszały i nieremontowany budynek popadał w coraz większą ruinę, która wyróżnia się niekorzystnie na tle pozostałej zabudowy skrzyżowania ulic Warszawskiej i Elektrycznej
Przez lata opustoszały i nieremontowany budynek popadał w coraz większą ruinę, która wyróżnia się niekorzystnie na tle pozostałej zabudowy skrzyżowania ulic Warszawskiej i Elektrycznej Wojciech Wojtkielewicz
Wyłączenie chodnika, zwężenie jezdni, likwidacja miejsc parkingowych. Zarówno piesi, jak i kierowcy muszą się nastawić na niemal pół roku utrudnień przy ulicy Warszawskiej w rejonie skrzyżowania z Elektryczną. Związane są one z remontem kamienicy, która w przeszłości należała do rodziny Zakhejmów. W 2016 roku nieruchomość nabył Tomasz Frankowski.

- Od 20 lipca 2023 r. (od godzin porannych) do 31 grudnia 2023 r. wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na ul. Warszawskiej i ul. Elektrycznej - informuje Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

Utrudnienia będą polegać na:

  • zawężeniu jezdni oraz wyłączenie z ruchu pieszych chodnika przy budynku ul. Warszawskiej 44 w rejonie skrzyżowania z ul. Elektryczną.
  • ponadto zostanie zlikwidowany ciąg miejsc parkingowych na ul. Elektrycznej bliżej skrzyżowania z ul. Warszawską.

Dodatkowo wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pieszych w powyższej lokalizacji, a obecnie istniejące przejście dla pieszych będzie przeniesione na drugą stronę skrzyżowania.

- Utrudnienia są związane z przebudową budynku przy ul. Warszawskiej 44 przez prywatnego inwestora - informuje Agnieszka Błachowska.

Chodzi o charakterystyczną kamienicę przy ul. Warszawskiej 44. Sam budynek, który przez lata stał zaniedbany, jak i działka, na której się znajduje ma bardzo bogatą przeszłość. Sięgającą niemal do schyłku życia hetmana Jana Klemensa Branickiego. Później, 1 poł. XIX w. stał tu murowany dom z podpiwniczeniem, wykorzystywanym przez wyszynki alkoholi. Dokładne dzieje posesji na przestrzeni prawie 250 lat opisał w Albumie Białostockim historyk Wiesław Wróbel.

Sama kamienica została wzniesiona w końcówce XIX wieku przez rodzinę Zakhejmów. Byli właścicielami niewielkiej fabryki trykotów w Białymstoku. W budynku mieszkało wielu prominentnych sublokatorów: przed I wojną światową - dyrektor białostockiej elektrowni Kazimierz Riegert, a 20-leciu międzywojennym - ordynator szpitala zakaźnego dr Stanisław Bełdowski.

W 2016 roku 340-metrową kamienicę kupił Tomasz Frankowski. Chciał tu, podobnie jak w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 3, wynajmować lokale, np. pod kancelarie prawnicze. Do jej remontu potrzebny były jednak miliony. Planował, że budynek będzie gotowy w 2018 roku.

Z tablicy informacyjnej wynika, że roboty budowlane rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, a mają się zakończyć do końca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny