MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Na kogo stawiają Lewica i Trzecia Droga?

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Oto prawdopodobni kandydaci Lewicy i Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
Oto prawdopodobni kandydaci Lewicy i Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego Polskapress
Kolejne partie przedstawiają listy swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Znamy nazwiska z Lewicy a także z Trzeciej Drogi.

Na przedstawicieli Polski czekają 53 miejsca w Parlamencie Europejskim. Wybierzemy ich już 9 czerwca. Wcześniej, bo 2 maja, mija termin rejestracji list przez poszczególne ugrupowania.

Wiemy już, że liderami listy Koalicji Obywatelskiej będą Jacek Protas (na jedynce) i Tomasz Frankowski (na dwójce). Wciąż trwają przetasowania na liście Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo liderem miał tu być były prezes TVP Jacek Kurski. Teraz mówi się o Macieju Wąsiku – ułaskawionym przez prezydenta Andrzeja Dudę polityku, który wraz z Mariuszem Kamińskim zamieszany był w aferę gruntową.

Trzecia Droga. Listy na ostatniej prostej

Swoje wspólne listy dopinają jeszcze Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego startujemy w ramach Trzeciej Drogi. Ten model sprawdził się w wyborach parlamentarnych oraz samorządowych. Kontynuujemy go też w tych wyborach – mówi w rozmowie z „Porannym” Marek Sakowicz, przewodniczący regionu Polski 2050.

Ostatecznie listy zatwierdzone mają być w poniedziałek (29 kwietnia) wieczorem. Z naszych informacji wynika, że liderem na województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie będzie Paweł Zalewski. Jest posłem kolejną już kadencję. W Sejmie reprezentuje barwy Trzeciej Drogi, wcześniej działał m.in. w Unii Demokratycznej, Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym, Prawie i Sprawiedliwości oraz Platformie Obywatelskiej. Od 2009 do 2014 roku był parlamentarzystą europejskim. Obecnie piastuje dziś funkcję sekretarza stanu w resorcie obrony narodowej.

Na dwójce ma znaleźć się z kolei przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego. I będzie to Stefan Krajewski, obecnie poseł oraz wiceminister rolnictwa. W polskim parlamencie zsiada od 2019 roku.

Lewica ma już nazwiska

Wiadomo już też, że listę Lewicy w północno-wschodniej Polsce otworzy Bożena Przyłuska. To aktywistka związana z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Zaangażowana jest też w Kongres Świeckości. Do ostatnich wyborów parlamentarnych startowała pod hasłem „Świeckie państwo”.

Na kolejnych miejscach znajdują się m.in. Edyta Kondzior, Andrzej Aleksiejczuk (ubiegał się o fotel prezydenta Białegostoku), Marta Mroczkowska czy Tomasz Krutul.

O mandat europosła ubiega się też inny polityk Lewicy związany z naszym regionem. Mowa o byłym premierze Włodzimierzu Cimoszewiczu. Gdy Polska w 2004 roku wchodziła do Unii Europejskiej, Cimoszewicz kierował akurat resortem spraw zagranicznych. Przez lata był posłem i senatorem. W 2019 roku zdobył już raz mandat do Brukseli.

Cimoszewicz nie wystartuje jednak z naszego regionu. Jest jedynką na liście Lewicy z zachodniopomorskiego i lubuskiego.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny