MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica św. Rocha w stylu Lipowej. W planach nowe drzewa, ławki, kostka zamiast płyt chodnikowych

Tomasz Mikulicz [email protected]
Budynki nie powinny być w tym miejscu wyższe niż znajdujące się tu obiekty handlowe. Nic nie powinno bowiem zakrywać kościoła św. Rocha.
Budynki nie powinny być w tym miejscu wyższe niż znajdujące się tu obiekty handlowe. Nic nie powinno bowiem zakrywać kościoła św. Rocha. Konrad Karkowski
Wzdłuż ulicy posadzone zostałyby nowe drzewa, ustawione ławki, a zamiast płyt chodnikowych byłaby kostka. Taki jest pomysł urbanistów. Dyskusja trwa.

Na ostatnim posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej debatowano nad projektem planu miejscowego okolic ul. św. Rocha, Wyszyńskiego i Sosnowskiego.

- Miejscy urbaniści widzieliby ul. św. Rocha w standardzie ul. Lipowej. To bardzo dobry pomysł - chwali Jan Kabac z MKUA.

Wzdłuż ulicy posadzone zostałyby nowe drzewa, ustawione ławki, a zamiast płyt chodnikowych byłaby kostka. Nie oznacza to, że w najbliższych latach ul. św. Rocha zmieni się w deptak.

- Zamknięcie dla ruchu tej części miasta doprowadziłoby do powstania korków - uważa Zdzisław Plichta z MKUA.

Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie dodaje, że nie wchodzi to w grę również z uwagi na plany budowy tunelu pod torami.

- Ulica św. Rocha ma się łączyć z Kolejową - tłumaczy dyrektor Firsowicz.

Na posiedzeniu zastanawiano się też nad wysokością zabudowy. Urbaniści zaproponowali punktowiec, który stanąłby obok siedziby Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. św. Rocha 11/1. - Nie widzę przeciwwskazań. Niektórzy mówili, że budynek stanowi tzw. dominantę. W naszej opinii ład przestrzenny nie zostanie naruszony, gdy obok stanie obiekt o podobnych gabarytach - uważa Piotr Firsowicz.

O ile po tej stronie ulicy, przy której stoi siedziba BSM w projekcie planu będzie przewidziana funkcja usługowo-mieszkaniowa, to po przeciwnej urbaniści planują tylko usługi. Budynki nie powinny być w tym miejscu wyższe niż znajdujące się tu obiekty handlowe. Nic nie powinno bowiem zakrywać kościoła św. Rocha.

Kolejny pomysł to budowa ulicy łączącej św. Rocha ze Spodkami. Urbaniści są na etapie uzgodnień. Być może uda się przyjąć ten plan jeszcze w tym roku.

Okolice Sosnowskiego

MKUA rozmawiała też o innej części miasta. To skrzyżowanie ul. Sosnowskiego i Wyszyńskiego. Urbaniści proponują, by stanęły tu 50-metrowe bloki. To aż 16 kondygnacji.

- Nie ma w tym nic dziwnego. W okolicy jest kilka wysokich obiektów - m.in. blok stojący przy skrzyżowaniu ul. Grochowej i Kalinowskiego oraz u zbiegu Kalinowskiego i Krakowskiej - twierdzi Piotr Firsowicz.

Członkowie MKUA zaopiniowali ten pomysł pozytywnie.

Na posiedzeniu pojawiła się też koncepcja przeniesienia warsztatów pobliskiej szkoły zawodowej. - Od strony ul. Sosnowskiego wygląd tego terenu nie licuje z charakterem, jakie powinno mieć centrum miasta - mówi Zdzisław Plichta.

W projekcie planu ma być wpisana możliwość postawienia tu bloków.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny