Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa Niepodległości już doskwiera mieszkańcom Białegostoku (zdjęcia, wideo)

Marta Gawina
Marta Gawina
Budowa Trasy Niepodległości w Białymstoku utrudnia życie mieszkańcom Leśnej Doliny
Budowa Trasy Niepodległości w Białymstoku utrudnia życie mieszkańcom Leśnej Doliny Wojciech Wojtkielewicz
Budowa zachodniej obwodnicy szczególnie daje się we znaki na Leśnej Dolinie, Starosielcach i Zielonych Wzgórzach. Ludzie mają dość utrudnień. Niestety, inwestycja ma się zakończyć dopiero w 2018 roku.

Leśna dolina została odcięta praktycznie od wszystkich dróg dojazdowych. Jest tylko jeden wyjazd - ul. Boboli - alarmuje nas jeden z mieszkańców, który chce zachować anonimowość. - Codzienne korki i stanie po kilkadziesiąt minut irytują tym bardziej, że zamknięte ulice: Armii Krajowej oraz Szarych Szeregów praktycznie przez trzy miesiące stały nie ruszane przez budowlańców. A w tym czasie mogły być używane - dodaje.

Takich skarg jest coraz więcej. Przy ulicach objętych inwestycją znikają chodniki. Trudno nie tylko gdziekolwiek dojechać, ale też dojść. I tak od końca marca, kiedy rozpoczęły się prace budowlane. Wiele ulic i skrzyżowań jest nieprzejezdnych. - Odcięta od świata jest podstawówka nr 49 przy Armii Krajowej. Wokoło wszystko jest rozkopane. Jak we wrześniu nasze dzieci będą chodzić na lekcje? - pyta mieszkanka, Leśnej Doliny, której córka chodzi do SP nr 49.

Irytacja jest tym większa, że na tym osiedlu trudno znaleźć zwolenników trasy niepodległości. Ta będzie biegła w sąsiedztwie bloków. - Teraz nie można spokojnie przejść, bo trwa budowa. Potem może być za duży ruch - dodaje Marcin Nowakowski, mieszkaniec Armii Krajowej.

Budowa zachodniej obwodnicy potrwa jeszcze rok. Czy jest szansa, by mieszkańcy choćby Leśnej Doliny nie odczuwali jej tak bardzo? Na razie trudno na to liczyć.

- Ulice: Armii Krajowej i Szarych Szeregów muszą być wyłączone z ruchu z uwagi na konieczność budowy węzłów komunikacyjnych w głębokich wykopach- odpowiada Anna Kowalska z białostockiego magistratu. Przypomina jednocześnie, że wraz z rozpoczęciem budowy została zmieniona organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Boboli i Popiełuszki tak. by ułatwić wyjazd z tej części osiedla.

Trasa niepodległości

To zachodnia obwodnica miasta. Pozwoli ominąć centrum Białegostoku. Trasa niepodległości będzie składać się z dwóch alei: Niepodległości oraz Paderewskiego. Jej początek to skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Narodowych Sił Zbrojnych, które też zostanie przebudowane. Następnie pobiegnie przez Leśną Dolinę, Zielone Wzgórza, Starosielce i Nowe Miasto do ul. Wiadukt przy wyjeździe do Kleosina. Przewidziane są dwie jezdnie, dojazdy z osiedli do głównej trasy, drogi rowerowe, chodniki, wiadukty, tunele, kładki dla pieszych i rowerzystów.

Zobacz też: Trasa Niepodległości w Białymstoku - wizualizacja 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny