Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test wiedzy o historii Białegostoku 2019. Znamy zwycięzców testu o Białymstoku [ZDJĘCIA]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Test wiedzy o Białymstoku 2019 odbył się w niedzielę 17 lutego
Test wiedzy o Białymstoku 2019 odbył się w niedzielę 17 lutego Wojciech Wojtkielewicz
Dokładnie sto osób na stulecie niepodległości – uśmiecha się Jerzy Hungendorfer z Muzeum Wojska. O co chodzi? Tylu uczestników wystartowało w niedzielne popołudnie w teście wiedzy o Białymstoku.

Pytań było 40. Przemysław Bobrowski bezbłędnie odpowiedział na 34 z nich. To on został zwycięzcą czwartej edycji Testu o historii Białegostoku i zgarnął nagrodę – 10 tys. zł. Zasponsorowało ją miasto – właśnie dlatego, że okazją są obchody niepodległości.

– Historią interesowałem się chyba od zawsze. A tą białostocką?... Przecież tu się urodziłem – mówi zwycięzca. Przyznaje, że wygrana w konkursie to zaskoczenie. Bo w ubiegłym roku też próbował swoich sił. Bezskutecznie. Udało się w tym roku. – Ale w ubiegłym roku przecież więcej się przygotowywałem... – zastanawia się. I przyznaje, że do testu uczył się, czytając nie tylko literaturę fachową, ale również „Kurier Poranny”. – Jest u was ciekawy dział poświęcony historii Białegostoku – przyznaje.

O punkt mniej od zwycięzcy zdobyli Rafał Kazberuk i Jarosław Łuszyński. Dlatego potrzebna była dogrywka. W niej lepszy okazał się pan Jarosław i to właśnie jemu przyznano drugą nagrodę. Rafał Kazberuk – ubiegłoroczny zdobywca drugiego miejsca – w tym był więc trzeci.

Zobacz też: Agnieszka Zoch wygrała II Test Wiedzy o Historii Białegostoku (zdjęcia, wideo)

A pytania? Uczestnicy przyznają, że bardzo ich zaskoczyły. – Było tak dużo pytań o sporcie. Zupełnie się tego nie spodziewałam – mówi jednak z uczestniczek Krystyna Piłatowska. Z kolei Rafał Kazberuk zaś przyznaje, że nie ma pojęcia, co oznacza nazwa kultowego białostockiego lokalu – Turoblanka. – Zaskoczyły mnie też pytania ze zdjęciami, no i – wstyd się przyznać – o sporcie – mówi.

Zaskoczyło go też to, że tak mało było pytań dotyczących polityki. – A na nie się przede wszystkim nastawiałem – przyznaje.
W tym roku pytania dotyczyły ostatnich wydarzeń z ostatnich stu lat dziejów Białegostoku. Pytania dotyczyły m.in. historii Białegostoku, ale też sztuki, sportu, wojska. Część pytań była poświęcona najnowszym wydarzeniom.

– Dotyczyły rozwoju miasta, jego odbudowy, ale też wydarzeń trudnych, z czasów wojny czy okupacji. Część z nich opatrzona była materiałem zdjęciowym. Trzeba było zgadnąć, co dane zdjęcie przedstawia. Do wyboru były trzy odpowiedzi – opowiada Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Jak zapewniają organizatorzy – starali się, by pytania nie były zbyt trudne – oczywiście dla pasjonatów, dla tych, którzy dobrze znają historię Białegostoku. Bo przecież zapraszali do stanięcia w szranki wszystkich mieszkańców. W zmaganiach nie mogły wziąć tylko udziału osoby, które zawodowo zajmują się historią Białegostoku i Podlasia.

To już czwarta edycja testu o historii Białegostoku. Czy ostatnia? To się jeszcze okaże. Organizatorzy przyznają, że cały czas zastanawiają się, czy i jaką formułę przyjąć za rok.

– Zastanawiamy się, czy może przygotowywać teksty bardziej wyspecjalizowane, dotyczące na przykład sportu, kultury, wojskowości – mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny