Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wierszalin na antenie TVP Kultura. Józef Kowalewski wyreżyserował telewizyjną wersję spektaklu „Dziady. Noc pierwsza” (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Teatr Wierszalin. Dziady w wersji z 2016 roku. Rafał Gąsowski
Teatr Wierszalin. Dziady w wersji z 2016 roku. Rafał Gąsowski Andrzej Zgiet
17 listopada TVP Kultura wyemituje premierowo widowisko telewizyjne zrealizowane w siedzibie Teatru Wierszalin w Supraślu. „Dziady. Noc pierwsza” w reżyserii Piotra Tomaszuka będzie można zobaczyć z perspektywy siedmiu telewizyjnych kamer.

- Gorąco zapraszam Czytelników do spojrzenia w kierunku mickiewiczowskich „Dziadów” - mówi Piotr Tomaszuk, szef Teatru Wierszalin. 17 listopada w TVP Kultura zobaczyć będzie można telewizyjną adaptację w reżyserii Józefa Kowalewskiego przedstawienia znanego ze sceny supraskiego teatru.

- Gdzie jak nie u Mickiewicza dowiemy się jak kochać, żeby kochać pięknie, i jak kochać Ojczyznę, żeby kochać ją szlachetnie, a nie w sposób prostacki i prymitywny –

wyjaśnia Tomaszuk. - Tego szukajmy w Mickiewiczu, ja to znajduję. Twórca przedstawień Teatru Wierszalin od kilku lat konsekwentnie analizuje i przenosi na scenę w autorskich wizjach mickiewiczowskie strofy.
- Mickiewicz pokazuje, że miłość, chociaż trudna, jest jedynym uczuciem, które powinno nami rządzić, a Ojczyzna wymaga miłości, która jest prawdziwą miłością, pełną ciepłych uczuć, a nie nienawiści. I może dlatego warto zobaczyć te nasze „Dziady” w TVP Kultura, żeby przekonać się jak bogaty jest Mickiewicz w swoim rozumieniu tych dwóch słów: miłość i Ojczyzna.

Piotr Tomaszuk, szef Teatru Wierszalin, a zarazem reżyser przedstawienia, korzystając z oryginalnego zamysłu Adama Mickiewicza, akcję dramatu umiejscowił w domu unickiego księdza.

W dramacie Mickiewicza upiór powraca do świata żywych w dzień zaduszny i rozpoczyna dyskurs ze swoim dawnym mistrzem – księdzem. Czy wzorem horrorów będzie też miejsce na egzorcyzmy, czy Piotr Tomaszuk wiernie trzyma się mickiewiczowskiej wizji, to już trzeba zobaczyć na własne oczy. Reżyserując swoich dwóch ulubionych aktorów – Dariusza Matysa w roli księdza i Rafała Gąsowskiego w roli cierpiącego Gustawa nie popełnia błędów. Ot choćby scena przebudzenia samobójcy, który wstając z mar trzyma fragment ramy czy futryny. Kiedy symbolicznie ją przestępuje, wchodzi w świat żywych i zaczyna snuć opowieść. Niełatwą, pełną bólu, opętania. Trudną, jak trudna może być miłość, przepełnioną nieszczęściem.

Obsada z roku 2020 to:

  • Rafał Gąsowski (Gustaw),
  • Dariusz Matys (Ksiądz),
  • Katarzyna Wolak, Monika Kwiatkowska, Mateusz Stasiulewicz, Magdalena Dąbrowska (Dzieci),
  • Piotr Tomaszuk (Guślarz),
  • Adrian Jakuć-Łukaszewicz (Uczeń Guślarza)

Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Realizacja tv: Józef Kowalewski
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas

Spektakl premierowo wyświetli TVP Kultura 17.11.2020 o godz. 20.05.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny