MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny podsumował rok 2021. W tym czasie zrealizował 8 projektów o wartości ponad 1,4 mln zł

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
W roku 2021 Teatr Dramatyczny zrealizował 8 projektów. Podczas wczorajszej (29 grudnia) konferencji w Uniwersyteckim Centrum Kultury, pracownicy instytucji podsumowali ten intensywny dla nich czas.
W roku 2021 Teatr Dramatyczny zrealizował 8 projektów. Podczas wczorajszej (29 grudnia) konferencji w Uniwersyteckim Centrum Kultury, pracownicy instytucji podsumowali ten intensywny dla nich czas. U. Bondaruk/Teatr Dramatyczny w Białymstoku
Festiwal Kierunek Wschód, prezentacja spektakli za granicą, nagranie płyty z psalmami, prowadzenie lekcji i warsztatów teatralnych czy digitalizacja archiwów. - To był rekordowy rok, jeśli chodzi i ilość realizowanych projektów - zaznaczał Dawid Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Wczoraj (30 grudnia) pracownicy instytucji podsumowali rok działalności teatru.

Łącznie Teatr Dramatyczny w roku 2021 zrealizował 8 projektów dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 4,5 mln, , z czego 653 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś resztę z budżetu Województwa Podlaskiego.

- Jestem wdzięczny zarówno Ministerstwu, jak i Urzędowi Marszałkowskiemu za przyznane dotacje i zaufanie, jakim nas obdarzyły. Wszystkie projekty – zarówno te kontynuowane, jak i nowe – udało się zrealizować i w tym miejscu dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ich realizację – powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

W grudniu instytucja zakończyła realizację zadania „Zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego. To kolejny etap obszernego planu rozwoju infrastruktury teatru.

- W poprzednich latach kupiliśmy aparaturę nagłośnieniową, a w ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację na nowe oświetlenie. Teraz udało nam się rozbudować system oświetleniowy, głównie poprzez zakup głowic. Zakupiliśmy także nowoczesny rzutnik multimedialny. Wszystkie sprzęty służą nam obecnie podczas prezentacji spektakli na salach gościnnych, a jednocześnie będą stanowiły podstawę przyszłego parku scenotechnicznego, w który będzie wyposażona modernizowana siedziba Teatru. Bardzo się cieszymy, że udaje się nam tak sukcesywnie rozwijać możliwości sprzętowe – mówiła dr Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego.

Ważnym przedsięwzięciem, które zrealizowała białostocka scena, był projekt „Teatr – Lubię to!”. W ramach tegorocznej edycji aktorzy we współpracy z nauczycielami stworzyli autorskie scenariusze lekcji teatralnych przeznaczone do pracy z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych i średnich.

- W tym roku forma zajęć była zupełnie nowa. Zmuszała nas, aktorów, do mobilizacji i pójścia do przodu. Wraz z nauczycielami
zostaliśmy połączeni w pary, by wspólnie stworzyć scenariusze lekcji teatralnych na temat konkretnych spektakli: „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek”, „Kopciuszek”, „Hobbit” i „Treny” - tłumaczyła aktorka teatru Monika Zaborska.

Scenariusze lekcji w formie plików PDF można bezpłatnie pobrać ze strony teatru, zaś nagrania lekcji pokazowych udostępniono na kanale YouTube.

Innym zrealizowanym projektem z pogranicza teatru i edukacji kulturalnej był „Poezja – Lubię to!” – działanie, którego celem jest przybliżenie uczniom literatury romantycznej poprzez produkcję trzech audycji internetowych.

- Moim zdaniem temat poezji traktowany jest w szkołach trochę po macoszemu. Nie zawsze dostrzega się w niej wartość, która jest ponadczasowa. Zdecydowaliśmy się na poezję romantyczną, czyli bardzo duży kaliber: Mickiewicz, Słowacki i Norwid. Materiały filozoficzne, impresyjne, nasycone metaforami, bardzo trudny kontekst społeczny, religijny, polityczny ówczesnych czasów. Rozczytanie tej poezji wymagało bardzo dużej wiedzy. Postawiliśmy na pracę indywidualną z aktorami, którzy mieli za zadanie przygotować się w obrębie kontekstów, ale sam tekst powiedzieć tak, żeby dotyczył czegoś intymnego dla każdego z aktorów - opowiadał Piotr Szekowski, aktor i pomysłodawca projektu.

W nagraniu audycji internetowych udział wzięli aktorzy Teatru Dramatycznego: Paula Gogol, Kamila Wróbel-Malec, Beata Chyczewska, Ewa Palińska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Mikiewicz, Marek Cichucki, Marek Tyszkiewicz, Sławomir Popławski oraz Piotr Szekowski.

Dodatkowo Teatr Dramatyczny: nagrał płytę z utworami do spektaklu "Sopoćko", a także, w ramach programu „Kultura cyfrowa 2021” instytucja zdigitalizowała kolejną partię archiwaliów związanych z tworzeniem spektakli w Teatrze Dramatycznym od 1944 roku.

Do flagowych inicjatyw Teatru Dramatycznego należy Festiwal Kierunek Wschód. W tym roku odbył się w formie hybrydowej: częściowo stacjonarnie, a częściowo online. Zespół teatralny mógł też zaprezentować swoje spektakle w Armenii i Gruzji.

- Mieliśmy szansę promować polską sztukę teatralną poza granicami kraju prezentując dwa spektakle z bieżącego repertuaru: „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego oraz współczesną sztukę „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko. Oba tytuły sprawdziły się za granicą doskonale, a ich odbiór był niesamowicie pozytywny – podsumował Piotr Półtorak.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny