Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tancerze uwiecznieni na szkle. Wystawa fotografii Andrzeja Górskiego już 16 października w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Już w poniedziałek, 16 października, odbędzie się wernisaż wystawy "Białystok tańczy". Początek o godz. 18 w klubie Fama.
Już w poniedziałek, 16 października, odbędzie się wernisaż wystawy "Białystok tańczy". Początek o godz. 18 w klubie Fama. Andrzej Górski
Już w poniedziałek, 16 października, odbędzie się wernisaż wystawy "Białystok tańczy". Początek o godz. 18 w klubie Fama działającym przy Białostockim Ośrodku Kultury (ul. Legionowa 5). Wystawę będzie można oglądać do 12 listopada. Składają się na nią zdjęcia wykonane w technice mokrego kolodionu.

Kiedy historia łączy się ze współczesnością czyli 100-letni aparat i współcześni tancerze

Fotograf Andrzej Górski zajmuje się rekonstrukcją historycznych procesów fotograficznych z XIX wieku - wykonuje fotografie techniką mokrej płyty kolodionowej. Jego unikatowe prace wystawiane były w Polsce i na świecie. Tym razem, przed 100-letnim aparatem stanęli lokalni artyści i artystki tańca. W stworzonym cyklu zdjęć tancerze i tancerki odnoszą się do historycznych, znanych fotografii polskich i światowych gwiazd tańca.

- Nie było trudno uwiecznić tancerzy na mokrym kolodionie - mówi Andrzej Górski. - To byli jednak zawodowi tancerze, a ja też miałem jakieś wyobrażenie tego, jak to ma wyglądać. Miało być dynamicznie, nawiązywać do tradycji. Myślę, że się udało.

Na wystawie będzie 31 zdjęć - 13 wydruków i 18 oryginałów. Projekt jest swoistym następstwem "Wyśnionej historii kina na Podlasiu" - projektu nad którym Górski pracował wcześniej m.in. z Białostockim Ośrodkiem Kultury. To właśnie podczas sesji do tej inicjatywy powstał pomysł stworzenia czegoś jeszcze, właśnie w kontekście tańca.

- Robiliśmy zdjęcia w DanceOFFni i wtedy zaczął kiełkować ten pomysł - mówi Górski. - Udało nam się rozważyć wszystkie za i przeciw i pomyśleliśmy, że dobrze by było taki projekt zrobić. Szczęśliwie udało się na to zdobyć fundusze. I zaczęliśmy działać.

W projekcie udział wzięli:

  • Karolina Januszek
  • Paula Gogol
  • Emilia Kamińska-Sak
  • Mateusz Dawidziuk
  • Jarosław Piętka
  • Hanna Mocarska
  • Zuzanna Alicja Knyszewska
  • Martyna Pola Osińska
  • Ziemowit Bogusławski
  • Justyna Wojciechowska
  • Julita Balejko
  • Magdalena Winnicka

Andrzej Górski - fotograf wyjątkowy

Andrzej Górski to absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Białostockim Centrum Edukacji oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Od 12 lat zajmuje się XIX wiecznymi technikami fotograficznymi. Posługując się techniką mokrego kolodionu zrealizował wiele projektów.

A czym w ogóle ów mokry kolodion jest? To jedna z pierwszych technik fotograficznych, która była uważana za szczyt nowatorstwa w latach 50. XIX wieku. To właśnie ona służyła do wykonywania zdjęć zarówno podczas wojny secesyjnej, powstania styczniowego, jak też w tysiącach atelier portretowych do lat 90. XIX wieku.

Szklana płyta była preparowana tuż przed każdą ekspozycją poprzez naniesienie kolodionowej emulsji, by jeszcze jako mokra, zostać naświetloną i wywołaną. W przypadku przezroczystego szkła - otrzymywano negatyw, z którego wykonywano odbitki albuminowe. Przy zastosowaniu czarnej płyty - uzyskiwano pozytywowy unikalny wizerunek.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny