Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica Dżigi Wiertowa do demontażu?

JUL
Tablica Dżigi Wiertowa szczególnie nie podoba się radnym PiS
Tablica Dżigi Wiertowa szczególnie nie podoba się radnym PiS Anatol Chomicz
Chcą tego miejscy radni PiS. Miasto właśnie dostało opinię z Instytutu Pamięci Narodowej. - Wynika z niej, że ta osoba współpracowała z władzami komunistycznymi. Ta postawa nakazuje podjęcie działań - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Chodzi o tablicę honorującą Denisa Kaufmana - urodzonego w Białymstoku filmowca, twórcę kina awangardowego, znanego także jako Dżiga Wiertow. Została ona odsłonięta w 2009 roku.

Jej usunięcia ze ściany Białostockiego Ośrodka Kultury domagają się białostoccy radni z Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Madras i Krzysztof Stawnicki.

Dekomunizacja. Święty Jerzy i Jasiński, czyli Rzymowskiego do podziału

- Dżiga Wiertow był ewidentnie zaangażowany w propagowanie komunistycznego reżimu. Jego filmy, niewątpliwie wybitne od strony technicznej, pochwalały zbrodnie totalitarne. Upamiętnianie go w jakiejkolwiek formie jest po prostu nieprzyzwoite. Każdy system totalitarny i ci, którzy byli z nim związani nie mogą być traktowani z honorami - mówił w rozmowie z „Porannym” radny Madras.

Jednak nic złego nie widzi w znajdującej się nieopodal tej tablicy instalacji „Kinooko”. To interesująca praca pochodzącej z Białegostoku artystki Aleksandry Czerniawskiej, który nawiązuje do słynnego kadru z filmu Wiertowa „Człowiek z kamerą”. To ich zdaniem co innego niż tablica poświęcona filmowcowi.

Zwycięstwo nad zwycięstwem. Dyskusja nad nazwami ulic

- Co pewien czas przypominamy o tej sprawie prezydentowi, ale on ją zwyczajnie bagatelizuje, nie widzi w tym nic zdrożnego - skarżył się „Porannemu” Tomasz Madras.

To zmusiło prezydenta Truskolaskiego do zasięgnięcia opinii historyków z IPN. Usłyszał to samo co „Poranny”, gdy miesiąc temu pytaliśmy o opinię w sprawie tablicy. - Denis Kaufman był awangardowym twórcą filmowym, pionierem filmu dokumentalnego. Był równocześnie zaangażowanym działaczem komunistycznym, który wykorzystywał sztukę filmową do propagowania idei rewolucji, w którą wierzył. Dlatego nie da się oddzielić jego twórczości i talentu od zaangażowania politycznego. On sam tego nie czynił - mówi Tomasz Danilecki z białostockiego IPN.

Planty. Pomnik żołnierzy radzieckich usuwano skoro świt [ZDJĘCIA]
Prezydent Truskolaski powiedział nam, że sprawa zdjęcia tablicy Wiertowa nie jest najważniejszą w mieście. - Ale w najbliższym czasie sprawdzimy prawa autorskie twórcy tablicy. Przeanalizujemy, czy zamienimy tablicę, czy ją zdemontujemy - tłumaczy prezydent Białegostoku.

Decyzja ma być podjęta w ciągu dwóch najbliższych miesięcy. - Trudno mówić o satysfakcji - odpowiada Tomasz Madras. - Przykro, że pan prezydent tak sam z siebie nie widzi potrzeby godnego rozwiązania tej sprawy. Wygląda to tak, jakby nie interesował się nią, musiał aż pytać IPN. To próba odsuwania od siebie odpowiedzialności - komentuje radny PiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny