Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły mundurowe: Dziewczyny wybierają je coraz częściej

Adrian Kuźmiuk
Anita Mioduszewska (z lewej) i Joanna Silwestruk z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku wierzą, że wiedza zdobyta w klasie mundurowej pomoże im zdobyć pracę w straży granicznej
Anita Mioduszewska (z lewej) i Joanna Silwestruk z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku wierzą, że wiedza zdobyta w klasie mundurowej pomoże im zdobyć pracę w straży granicznej Adrian Kuźmiuk
Biegają, strzelają i rywalizują z mężczyznami. Dziewczyny z klas mundurowych wygrały II edycję konkursu wiedzy o funkcjonowaniu służb mundurowych "W mundurze być".

- Gdy wsiadamy do autobusu w mundurach wszyscy chłopcy zwracają na nas uwagę - mówi Anita Mioduszewska z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

- Oglądają się za nami, kiedy idziemy przez miasto - dodaje Joanna Silwestruk, koleżanka z klasy.

Za mundurem panny sznurem mówili nasi dziadkowie. Mężczyzna w takim stroju kojarzył się kobietom z odwagą, męskością i siłą. Dziś coraz częściej występują w nich młode dziewczyny. Są to uczennice klas mundurowych.
Specjalnie dla uczniów takich klas w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Białymstoku odbyła się II już edycja konkursu wiedzy o funkcjonowaniu służb mundurowych "W mundurze być".

- Konkurs miał na celu przybliżenie funkcjonowania wszystkich służb mundurowych w Polsce, do których zaliczamy m.in. służbę więzienną, straż graniczną, policję, wojsko, straż pożarną - wymienia Waldemar Łakus, koordynator konkursu. - Uczniowie mieli siedem tematów do wyboru, które mogli przygotować w formie pracy pisemnej, prezentacji multimedialnej, filmu lub fotoreportażu.

Dziewczyny marzą o pracy w straży granicznej

Tematy były różne. Jedni wybrali polskie służby mundurowe w misjach międzynarodowych. Inni przedstawili historię polskiego munduru w wybranych służbach w XX i XXI wieku. Były też prace opisujące jeden dzień z życia policjanta lub strażaka, a także zasady prowadzenia akcji ratunkowej podczas wypadku.

Mimo że w konkursie wzięli udział również panowie, to panie zajęły pierwsze miejsca. Paulina Malinowska i Ewa Jaśniewicz z XVI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku przygotowały najlepszą prezentację. Karolina Borowik i Aleksandra Stepaniuk z III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku stworzyły najładniejszy fotoreportaż, a Kamila Bagniuk z Publicznego Gimnazjum nr 9 im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie została nagrodzona za pracę pisemną. Dlaczego dziewczyny wybierają klasy mundurowe?

- Liczę, że łatwiej będzie mi się dostać w przyszłości do straży granicznej - mówi Joanna Silwestruk.

- A ja myślałam jeszcze o policji - dodaje Anita Mioduszewska. - To zawód przyszłościowy, dobrze płatny i wcześniej można odejść na emeryturę.

- Nauka w klasie mundurowej nie przesądza o dostaniu się do straży granicznej - mówi Anna Wójcik, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. - Jednak wiedza zdobyta na zajęciach z pewnością przyda się podczas testu kwalifikacyjnego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny