Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne kolędowanie

Janusz Bakunowicz
Zespół działający przy Szkole Podstawowej nr 4 pod kierownictwem Aliny Niegierewicz rozpoczął szkolne kolędowanie.
Zespół działający przy Szkole Podstawowej nr 4 pod kierownictwem Aliny Niegierewicz rozpoczął szkolne kolędowanie. Fot. Archiwum
Choć święta mamy już dawno za sobą, ciągle można jeszcze usłyszeć głoś kolędy i pastorałki. To śpiewają najmłodsi w ramach wieczorów i spotkań kolędniczych. Kolędują uczniowie szkół podstawowych, kolędują gimnazjaliści. O narodzinach Chrystusa śpiewają również zuchy i harcerze.

Tradycją stało się już szkolne kolędowanie w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza. Tutaj uczniowie wystąpili w trzech odsłonach. Szkolny zespół pod kierownictwem Aliny Niegierewicz wykonał kolędy zarówno katolickie jak i prawosławne. Z kolędami ukraińskimi wystąpił zespół Ranok. Choć oficjalnie działa przy Bielskim Domu Kultury, do jego składu wchodzą przede wszystkim uczniowie bielskiej "czwórki", więc nie zaśpiewać we własnej szkole byłoby ogromnym nietaktem. Na zakończenie szkolnego kolędowania wystąpili gimnazjaliści. Choć akcja rozgrywała się w czasach współczesnych niosła ona ponadczasowy przekaz.

Kolęda jako element edukacji

Samych ukraińskich kolęd można było posłuchać podczas w minioną sobotę, kiedy w szkolnej auli wystąpili uczniowie, którzy w tej szkole uczą się języka ukraińskiego. Śpiew i kolęda to część programu edukacyjnego realizowanego w szkole na zajęciach lekcyjnych.

Pieśń okołobożonarodzeniową zaśpiewali również harcerze zrzeszeni w bielskim hufcu ZHP.

- Harcerskie kolędowanie ma formę konkursową - mówi harcmistrz Marek Boratyński, komendant bielskiego hufca. - Konkurs organizowany jest po raz trzeci i biorą udział zespoły kolędnicze zuchowe i harcerskie. W tym roku mamy 6 zespołów zuchowych i 8 harcerskich.

Kolędnicza gwiazda i ciasto-szopka

Klimat świąteczny da się odczuć również w bibliotece Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. Halina Gierasimowicz, szkolna bibliotekarka zorganizowała konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Uczestnicy konkursu nadesłali bożonarodzeniowe gwiazdy, bez jakich niegdyś nie mogło odbyć się żadne kolędowanie, były szopki, świąteczne pająki, czyli ozdoby z papieru, będące niegdyś dekoracja wiejskich chałup. Dwie uczennice uwzględniając biblijne postacie upiekły nawet świąteczne ciasto w formie szopki.

Jury konkursu już oceniło nadesłane prace. Oficjalne ogłoszenie werdyktu i rozdanie nagród zostało jednak przeniesione na początek lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny