Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławny wieczór kolęd. Śpiewano w kilku językach

opr. ma
Podczas wieczoru kolęd w Białymstoku zaprezentowały się chóry w kilku miejscowości
Podczas wieczoru kolęd w Białymstoku zaprezentowały się chóry w kilku miejscowości Kamil Timoszuk
To już tradycja, że na początku nowego roku w stolicy Podlaskiego rozbrzmiewają dźwięki kolęd i pastorałek wykonywanych w kilku językach. Tego wyjątkowego koncertu, który odbył się w sali przy ul. Podleśnej w piątek, 12 stycznia, wysłuchali przedstawiciele podlaskiego samorządu: marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Wiesława Burnos. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

To drugi z dwóch dorocznych wieczorów kolęd prawosławnych zorganizowanych przez prawosławną diecezję białostocko-gdańską.

Śpiewanie kolęd to nie tylko piękny zwyczaj towarzyszący od setek lat Świętom Bożego Narodzenia. To przede wszystkim wyraz kultywowania tradycji, połączenia z tym, co wieczne i niezmienne– mówił Artur Kosicki.

W świąteczną atmosferę licznie zgromadzonych widzów wprowadził kwartet smyczkowy rodziny Ławreszuk. W sali koncertowej przy ul. Podleśnej, gdzie 42 lata temu odbył się pierwszy wieczór kolęd prawosławnych, publiczności zaprezentowały się dziecięce i młodzieżowe chóry parafialne i zespoły z

  • Białegostoku
  • Makówki
  • Studziwodów
  • Fast

ZOBACZ TAKŻE: Kto rządzi prawosławiem w Białymstoku

Wystąpił również chór duchowieństwa prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Można było usłyszeć kolędy nie tylko po polsku, ale też w językach mniejszości narodowych, tradycyjnie związanych z Kościołem Wschodnim.

–Nasz region jest pod tym względem wyjątkowy. Prawosławie jest naszym skarbem. Jestem zaszczycona, mogąc uczestniczyć w dzisiejszym, tak wyjątkowym, spotkaniu– podkreślała Wiesława Burnos.

Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, bo w XVII wieku. W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wyznawców Kościoła Wschodniego, działa kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych mniejszości białoruskiej czy ukraińskiej, które w swoim repertuarze mają kolędy i bożonarodzeniowe przyśpiewki w różnych językach. Polska Cerkiew ma około stu najpopularniejszych utworów, ale wraz z regionalnymi, znanymi jedynie lokalnie, jest ich dużo więcej.

Kolęd prawosławnych będzie można posłuchać także w niedzielę, 14 stycznia, podczas prezentacji zespołów kolędniczych „Gwiazda i kolęda” w Białymstoku. Początek o godz. 14 w Szkole Podstawowej nr 44.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny