Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa specjalna w Łapach. Tarnobrzeska. Nie suwalska

Ireneusz Sewastianowicz [email protected]
Historia Łap pokazuje, że tej podlaskiej miejscowości bliżej jest do Tarnobrzega a nie Suwałk.
Historia Łap pokazuje, że tej podlaskiej miejscowości bliżej jest do Tarnobrzega a nie Suwałk.
W Łapach mogła powstać kolejna podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tak się nie stało. – Grzecznie, ale raczej nas spławiono – wspomina Roman Czepe, burmistrz Łap. – Usłyszeliśmy, że strefa ma wystarczająco kłopotów i kolejnych nikt nie chce brać na głowę.

Propozycje łapskiego samorządu, który chciał zagospodarować tereny po zlikwidowan-ej cukrowni, przez dwa lata ignorowali szefowie SSSE.

– Tarnobrzeg sporo dalej, ale tam nas przygarnęli bez problemów i sprawa jest przesądzona – mówi Roman Czepe, burmistrz Łap.

Za decyzją poszły pieniądze. Samorząd województwa podlaskiego postanowił właśnie, że kwotą 5,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansuje przedsięwzięcie. Dotacja pozwoli na uzbrojenie 12-hektarowego terenu. Planuje się wybudowanie wewnętrznych dróg, oświetlenia, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Inwestycja zakończy się w 2012.

– Trudno teraz gdybać, co by było – Bernard Maciulewski, prezes zarządu SSSE zaznacza, że rozmowy z łapskim samorządem prowadził jego poprzednik.

SSSE nas nie chciała

Jak twierdzi burmistrz Łap pierwsza jego wizyta w tej sprawie miała miejsce w Suwałkach w 2008 roku. Pomysł utworzenia podstrefy w Łapach spotkał się z chłodnym przyjęciem.

– Grzecznie, ale raczej nas spławiono – wspomina R. Czepe. – Usłyszeliśmy, że strefa ma wystarczająco kłopotów i kolejnych nikt nie chce brać na głowę. W dodatku struktura własnościowa jest skomplikowana, udziały mają, oprócz skarbu państwa, także samorządy, a wiadomo, że bliższa ciału koszula. Muszą więc dbać o Suwałki, Ełk, Gołdap, a my powinniśmy gdzie indziej poszukać szczęścia.

Wprawdzie w tym samym czasie powstawały podstrefy w Grajewie i Małkini, ale tam chodziło o włączenie gotowych, cały czas funkcjonujących zakładów przemysłowych.

Nieuzbrojone hektary w Łapach nie kusiły.

– Tarnobrzeg nie wybrzydzał i nie stawiał warunków – podsumowuje R. Czepe.

Nikt nie inwestuje

Przy tworzeniu nowych filii SSSE wzbogaciła się o fabrykę wełny mineralnej w Małkini i o zakłady płyt wiórowych w Grajewie. Podniosło to statystykę zatrudnionych, ale nie wpłynęło na wyniki finansowe.

W Suwałkach strefa dysponuje jeszcze 100 hektarami gruntu na sprzedaż. W tym roku, jak przyznaje prezes, nie pojawił się tu żaden nowy inwestor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny