Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd Filmów Indonezyjskich - wygraj bilet na wybrany seans

(ak)
Kadr z filmu "3 marzenia, 3 miłości"
Kadr z filmu "3 marzenia, 3 miłości" mat. dystrybutora
Fascynujące kino azjatyckie ma w Polsce swoich niezliczonych fanów. Rozpoznawane i szanowane na świecie kino koreańskie czy japońskie pomogło też stworzyć stały popyt na okiełznaną twórczość regionu. Od piątku do niedzieli (13-15 maja) w kinie Forum będzie można obejrzeć ciekawe produkcje. Mamy dla Was zaproszenia.

Fascynujące kino azjatyckie ma w Polsce swoich niezliczonych fanów. Rozpoznawane i szanowane na świecie kino koreańskie czy japońskie pomogło też stworzyć stały popyt na okiełznaną twórczość regionu. Ale nie wszystkie regiony Azji są tu dobrze rozpoznane. To dlatego też Ambasada Republiki Indonezji przy wsparciu Fundacji FilmGramm - w Białymstoku dzięki współpracy z DKF "GAG" - prezentuje już III Przegląd Filmów Indonezyjskich, pokazujący kinematografię kraju tysiące wysp oraz niezliczonych kultur. Wielobarwne społeczeństwo Indonezji jest podkreśla widniejące na godle kraju stare motto jawajskie "jedność w różnorodności".

I zgodnie z tym mottem po raz kolejny zaprezentowane zostaną Opowieści z wysp - różnorodne tematycznie, formalnie i prezentowane aż w 20 miastach Polski. W tym , a mówiące o jednym społeczeństwie. Od okres kwietnia - lipca 2011 roku pokazane zostaną fascynujące eksperymenty z grozą wschodzącej gwiazdy kina azjatyckiego Joko Anwar (Zakazane drzwi), zapierające dech w piersiach sztuki walki silat w konwencji 'no strings attached' czy dramaty przewiercające tkankę społeczną kraju. Tym razem zapuścimy się też w rejony totalnej komercji, gdzie pokażemy polskim widzom, czym fascynują się tłumy indonezyjskich kinomaniaków, czyli slashery klasy C.

Kinematografia indonezyjska powstaje w warunkach tyglu kultur, gdzie mieszają się preferencje, upodobania oraz wpływy. W ostatnich latach rodzime kina zdominowały horrory, co zresztą jest zjawiskiem powszechnym w całym regionie. Jak w każdym kraju mocno zmieszane z lokalnym lękami, tradycjami i opowieściami o duchach. Obecnie największe gwiazdy kina indonezyjskiego jak Joko Anwar czy bracia Mo przede wszystkim wiązani są z tym nurtem. Inne rodzaje filmów zdają się coraz bardziej stawać się mniejszością, ale wciąż ukazują się wspaniałe obrazy zagłębiające się skomplikowaną tkankę społeczno-kulturową rozległego kraju, jak znakomity skądinąd film 3 marzenia, 3 miłości.

Dla naszych Internautów mamy dwa podwójne zaproszenia na wybrany seans do kina Forum. Aby otrzymać jedno z nich wystarczy zadzwonić dziś w godz. 15-15.10 pod nr tel. 85 748 95 11. Nagrodzimy osoby które dodzwonią się do nas jako pierwsze.

Program pokazów:

13 maja, piątek
18.00 3 MARZENIA, 3 MIŁOŚCI reż. Nurman Hakim, Indonezja 2008, 114'
20.15 ZAKAZANE DRZWI reż. Joko Anwar, Indonezja 2009, 115'

14 maja, sobota
18.00 MARZYCIEL reż. Riri Riza, Indonezja 2009, 128'
20.15 TAKUT: OBLICZA STRACHU, Indonezja 2009, 91'

**15 maja, niedziela>/b>
18.00 DENIAS reż. John de Rantau, Indonezja 2006, 110'
20.00 MERANTAU reż. Gareth Huw Evans, Indonezja 2009, 106'
bilet: 8 zł, karnet 40 zł
Opis filmów:
ZAKAZANE DRZWI
Joko Anwar, przebojowy i rozpoznawany w Polsce reżyser, wraca z kolejnym przerażającym, ale i ożywczym eksperymentem filmowym. Gambor, ceniony rzeźbiarz, wiedzie idylliczne życie: ma piękną żonę, wspaniały dom oraz pieniądze. Jednak za fasadą ideału skryte są mroczne i krwawe tajemnice. Obraz Anwara to jeden z najbardziej oryginalnych filmów dekady, którego mocnym punktem jest szokująca scena kolacji wigilijnej.
2009: MFF Toronto, Rotterdam, London, Najlepszy Film: MFF Fantastycznych Puchon, Asian Hot Shots Berlin
MERANTAU
Yuda, utalentowany wojownik starożytnej sztuki silatu, doświadczył rytuału dojrzewania (merantau) w wyniku czego opuścił spokojną rodzinną wioskę, na rzecz buzującej Dżakarty. Sprzeciwiając się bezwzględnym handlarzom kobiet przechodzi chrzest ognia. Film pełen niesamowitych scen akcji wykonanych 'na żywo' (bez CGI czy lin) stanowi indonezyjską odpowiedź na "Ong Bak".
2009: MFF Fantastycznych Puchon
2010: Najlepszy Film: ActionFest 2010
TAKUT: OBLICZA HORRORU
Zbiór sześciu etiud grozy najbardziej utalentowanych młodych reżyserów indonezyjskich. Twórcy swobodnie czerpią inspirację z różnych gatunków horroru: od filmów o zombie, poprzez hitchcockowskie thrillery, aż po "Piłę". Zbiór puentuje straszne, ale i przewrotnie humorystyczne dzieło braci Mo - wschodzących gwiazd indonezyjskiego kina grozy (twórców przełomowego "Macabre").
3 MARZENIA, 3 MIŁOŚCI
Trzech nastolatków uczy się w lokalnym pesantren, czyli szkole religijnej. Huda pragnie odnaleźć matkę, która opuściła go wiele lat temu. Rian ma obsesję na punkcie filmów, a dla kontaktu z kinem jest gotów porzucić wszystko. Z kolei Syahid odda wiele w zamian za sfinansowanie ojcu operacji - przyłączy się nawet do grupy religijnych ekstremistów. Świat wokół nich wali się wraz z 11 września 2001 roku...
2009: Nominacje Najlepszy Film - Azjatyckie Nagrody Filmowe
DENIAS
Film oparty na prawdziwej historii. Denias pochodzi z Aroanop, małej wioski w górach Jayawijaya w Zachodniej Papui. Marzeniem chłopaka jest zdobycie lepszej edukacji i pójście do szkoły. Wyrusza zatem w kilkudniową podróż przez góry, lasy i rzeki, żeby dostać się do szkoły w najbliższym mieście. Spotyka go tam jednak rozczarowanie. Reżyser porusza problem dyskryminacji, której doznaje chłopiec z powodu swojego pochodzenia.
2007: Najlepszy Film, Nagroda Publiczności - MFF Dżakarta
2008: Oficjalny kandydat Indonezji do Oskara
MARZYCIEL
Po sukcesie "Tęczowego szwadronu" jest to kolejna ekranizacja powieści Andrei Hiraty. To dalszy ciąg przygody chłopców z głębokiej prowincji, marzących o podbijaniu świata, a konkretnie o wyjeździe na studia do Paryża. Główny bohater, jak i narrator powieści, Ikal wraz z kuzynem i przyjacielem, wbrew przeciwnościom losu - prowincjalność ich środowiska (wyspa Belitong), utrata pracy przez ich najbliższych oraz pogodzenie szkoły z ciężką pracą na targu rybnym, twardo podążali za swoimi marzeniami.
2009: MFF Singapur - Nagroda Krytyków; MFF Dalekowschodnich Udine - Nagroda Publiczności;
2010: MF dla Dzieci i Młodzieży w Madrycie - Nagrody Krytyków

Czytaj e-wydanie »

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny