Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej: Chcą przyciągnąć turystów i przedsiębiorców

Julita Januszkiewicz
Puszcza Knyszyńska
Puszcza Knyszyńska Andrzej Kudlewski/LGD Puszcza Knyszyńska
Gminy Łapy i Czarna Białostocka otrzymają unijne fundusze na kompleksową promocję turystyczną i gospodarczą. Będą realizowały wspólne, ale oddzielne projekty z partnerską mazurską gminą Pisz.

Ważna pomoc

Ważna pomoc

Spośród 40 zgłoszeń, 30 spełniło kryteria formalne i one otrzymały rekomendację tzw. instytucji pośredniczącej. Łączna wartość unijnego wsparcia sięga prawie 37,5 mln zł.

Puszcza Knyszyńska i Puszcza Piska są wciąż mało znane. Obie pozostają w cieniu Puszczy Białowieskiej. Postanowiliśmy więc zachęcić turystów do wypoczynku u nas - mówi Rafał Grusznis z Urzędu Miejskiego w Piszu.

Dlatego przy współpracy z gminą Czarna Białostocka powstał projekt "Program Rozwoju Turystycznego w Puszczach Polski Wschodniej". Trafił on na listę wniosków rekomendowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości do dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Za 673 tys. złotych obie gminy wypromują Puszczę Knyszyńską i Puszczę Piską.

- Chcemy pochwalić się naszym unikatowym Szlakiem Rękodzieła Ludowego. Wymyślimy też imprezę, która go zareklamuje - mówi Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej.

- By dotrzeć do jak największej liczby turystów wspólnie stworzymy profesjonalną stronę internetową obu puszcz. Na youtube pojawią się filmy, będziemy je też reklamować na portalach społecznościowych - wylicza Rafał Grusznis.
Ponadto turyści i mieszkańcy w specjalnej ankiecie odpowiedzą, jak widzą puszcze, wskażą ich wady i zalety. W planach jest także stworzenie 120 kilometrów (łącznie) nowych szlaków turystycznych.

Kampania promująca Puszczę Knyszyńską i Puszczę Piską ma potrwać do 2013 roku.

Na liście rekomendowanych wniosków jest także program "Zielone Płuca", który złożyła gmina Łapy - także w partnerstwie z Piszem. W tym przypadku pomoc unijna wynosi 740 tys. złotych. Za te pieniądze powstanie strategia zrównoważonego rozwoju. - Jej główna siła pójdzie na promocję podstrefy ekonomicznej w Łapach - wyjaśnia Marian Olechnowicz, rzecznik łapskiego magistratu.

Podstrefa powstaje na 12 ha ziemi po łapskiej cukrowni. W przyszłym roku teren ten ma być przygotowany.

- Będziemy zachęcać przedsiębiorców do inwestowania u nas - mówi Marian Olechnowicz.

Jednym z głównych kierunków wzrostu gospodarczego regionu ma być również turystyka. - Wspólnie stworzymy portal o turystyce przyrodniczej - przyznaje Rafał Grusznis. - W mediach pojawią się spoty reklamowe. Zostaną wydane foldery, będą konferencje i wyjazdy na targi turystyczne. Zaprosimy dziennikarzy, pokażemy im szlaki turystyczne i najciekawsze miejsca do zwiedzania w gminach Łapy i Pisz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny