Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie dotyczące utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach podpisane. W uroczystości wziął udział wicepremier Gliński

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wojciech Wojtkielewicz
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w podpisaniu porozumienia między Fundacją "Dobro", a Muzeum Podlaskim, dotyczącego utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. "Dziś mamy kolejny etap tej inwestycji przygotowywanej już od kilku lat. Musieliśmy połączyć inicjatywę fundacji rodziny Popiełuszków "Dobro" z siłą polskiego państwa" - mówił wicepremier.

- Nie było łatwo połączyć inicjatywę prywatną, konkretny projekt z możliwością przeznaczenia środków publicznych, ale zostało to przezwyciężone i dzisiejsze porozumienia między Fundacją "Dobro", a Muzeum Podlaskim, które od trzech lat jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwia zaangażowanie środków państwa polskiego w tę realizację - podkreślał Piotr Gliński, wicepremier i szef resortu kultury.

W czwartek 7 lipca rano miała miejsce uroczystość podpisania kolejnego już porozumienia w sprawie utworzenia muzeum poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce. Placówka ma powstać w rodzinnej wsi kapłana, w Okopach w gminie Suchowola.

- Bardzo się cieszę, bo to kolejny ważny krok ku temu, żeby ta istotna, nie tylko z punktu widzenia naszego regionu, ale całego kraju, inwestycja została zrealizowana. Bez wsparcia rządowego, pieniędzy z budżetu państwa, moglibyśmy tylko pomarzyć o takim miejscu - zaznaczał marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki.

Muzeum w Okopach na mapie 300 realizowanych inicjatyw muzealnych i pamięci w Polsce, będzie szczególnym miejscem, poświęconym wyjątkowej osobie.

- Ksiądz Popiełuszko jest autorytetem na obecne czasy, potrzebnym zwłaszcza polskiej młodzieży. Swoim życiem zaświadczył wierności podstawowym wartościom chrześcijaństwa, był chrześcijańskim bojownikiem o niepodległość Polski. Taka determinacja wierności wartościom wspólnotowym i tożsamościowym jest niezwykle potrzebna we współczesnym świecie. W ostatecznym rozrachunku broni ona wspólnoty, co widzimy na przykładzie agresji i wojny na Ukrainie. Obywatele tego państwa są zdolni do obrony tożsamości i własnego narodu właśnie dzięki temu, że są wierni pewnym wartościom – podkreślił minister kultury.

Projekt budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach przygotowało studio architektoniczne Nizio Design International, które w Polsce zrealizowało już wiele wyjątkowych inwestycji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

- Projekt ten był niezwykle trudny. Stał się dla mnie czymś bardzo duchowym i chyba najtrudniejszym w całej mojej karierze - przyznał Mirosław Nizio, autor projektu.

Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będzie oddziałem współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. List intencyjny w tej sprawie Muzeum i Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” podpisały dwa lata temu.

W ramach zawartego porozumienia o współpracy Fundacja „Dobro” przekaże w formie darowizny na rzecz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku nieruchomość we wsi Okopy przeznaczoną na budowę siedziby przyszłego muzeum. Obecnie finalizowane są prace nad projektem architektonicznym i aranżacją wystawy stałej.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko mówił, że służyć Bogu i ojczyźnie to szukać dróg do ludzkich serc. I właśnie takimi decyzjami, pan premier pomaga księdzu Jerzemu szukać dróg do ludzkich serc. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni - podkreślał Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Fundacji "Dobro".

Zgodnie z założeniem autora projektu, muzeum ma być miejscem modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także celem pielgrzymek. Kształt bryły budynku będzie nawiązywać do prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i wschodniego Mazowsza, łącząc w sobie tradycyjną architekturę z nowoczesnością. Jego centrum będzie stanowiło Miejsce Skupienia, które przybierze formę kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem.

- To muzeum jest bardzo skromne. Tak, jak skromny był ksiądz Jerzy. Ze względu na ukształtowanie terenu jest możliwość schowania jakby części muzeum z tyłu. I to może być też zaskoczenie dla ludzi. Bo idąc z przodu będzie widać tylko stożek, a tak naprawdę całe muzeum będzie schowane z tyłu – tłumaczy Marek Popiełuszko, bratanek księdza Jerzego i prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”.

Na wystawie stałej zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej, którego wystrój wraz z meblami i pamiątkami, będzie przeniesiony do muzeum. W placówce znajdzie się również przestrzeń dla ekspozycji czasowych, sala audytoryjna, a także biblioteka z czytelnią i kawiarnią.

Do budowy muzeum wykorzystane mają być występujące lokalnie kruszywa kamienne i żwir. Elewacja zostanie wykonana z betonowych bloków, między którymi pojawią się pionowe i poziome prześwity, które wpuszczą do wnętrza naturalne światło. Taki zabieg będzie miał symboliczny wymiar - przypomni o tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale też wydobędzie z konstrukcji znak krzyża. Z kolei podążając w kierunku znajdującego się niedaleko lasu, będzie można zatrzymać się na krawędzi emblematycznej tamy. Po ścianie uskoku będą spływać strumienie wody. Betonowa konstrukcja i szum wody to symboliczne nawiązanie do tamy we Włocławku – miejsca śmierci bł. ks. Popiełuszki, a także do wody jako symbolu życia i obmycia z grzechów.

Z przyszłego muzeum cieszy się burmistrz Suchowoli, Michał Matyskiel. Podkreśla, że najważniejszym celem utworzenia tej placówki było to, aby pamięć o ks. Jerzym trwała właśnie w Okopach.

- Dla nas to muzeum ma wymiar symboliczny, dla miasta Suchowola jest ważny także pod kątem prestiżowym. Ludzie pielgrzymujący za ks. Jerzym trafiają do źródła, do Okopów. I teraz, dzięki muzeum, będą mogli go poznać przez pryzmat tego muzeum - mówi Michał Matyskiel.

Według wstępnych planów Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte jesienią 2024 r. - w 40. rocznicę śmierci duchownego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny