Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka otworzyła pierwsze w kraju laboratorium Campus 5G Network- Open RAN. Studenci będą poznawać sieć 5G

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Laboratorium, które we wtorek (30 stycznia) otwarto na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, da studentom możliwość bliższego poznania sieci 5G. To pierwsze takie miejsce w Polsce.

Campus 5G Network - Open RAN Lab to najnowsza propozycja na poszerzanie swojej wiedzy, skierowana do studentów Politechniki Białostockiej. Oficjalnie otwarte we wtorek (30 stycznia) laboratorium, pozwoli przyszłym inżynierom na zdobywanie kompetencji w zakresie budowania i obsługi takich sieci 5G na całym świecie.

- Politechnika Białostocka stale wzmacnia kontakty z otoczeniem społeczno-gospodarczym, podejmuje kolejne wyzwania, wchodzi w nowe projekty, podejmuje ciekawe inicjatywy, z którymi zgłaszają się do nas nasi partnerzy spoza uczelni - mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - Do takich projektów należy laboratorium sieci 5G na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. To świetny przykład, jak we współpracy z przedsiębiorcami spoza uczelni możemy propagować najnowocześniejsze technologie, wprowadzać je do programów kształcenia, umożliwiać dostęp studentom i ich inspirować. Bo o to nam chodzi - o kształcenie świadomych, prężnych, kreatywnych inżynierów.

Nauczyciele akademiccy z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Informatyki PB mają już przygotowane konkretne ćwiczenia laboratoryjne, które będą realizowane w laboratorium. Studenci będą mogli testować urządzenia komercyjne oraz wykonywać testy związane z transmisją radiową 5G – na przykład sprawdzać, jakie zasoby obliczeniowe serwera zużywa ta sieć.

- Studenci będą mogli praktycznie sprawdzić, jaki wpływ na komunikację mają modulacja czy kodowanie sygnału – wyjaśnia dr inż. Andrzej Zankiewicz z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego PB. – Będą mogli zmieniać parametry i obserwować jak wpływają one na szybkość transmisji danych czy niezawodność transmisji oraz jej odporność na interferencje - zakłócenia od otaczającego środowiska.

Nowopowstałe laboratorium ma sprawić, że studenci Politechniki Białostockiej będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny