Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Inwalidów: Białe Tarasy do poprawki

Tomasz Mikulicz
Tak aktualnie wygląda Plac Inwalidów
Tak aktualnie wygląda Plac Inwalidów Wojciech Wojtkielewicz/ archiwum
Monotonna elewacja, zbytnie zamknięcie budynku na dolinę rzeki. Takie były uwagi białostockich architektów do koncepcji zabudowy placu Inwalidów.

Odniosłem wrażenie, że projekt jest dobrze oceniony. Jednak trzeba jeszcze wprowadzić kilka zmian - mówi Konstanty Strus.

To jego przedsiębiorstwo budowlane w zeszłym roku wydzierżawiło na 99 lat teren przy placu Inwalidów. Ma tam powstać budynek handlowo-usługowy m.in. z hotelem i punktami gastronomicznymi. Wczoraj (18 sierpnia)projekt obiektu był prezentowany przed doradzającą prezydentowi, Miejską Komisją Urbanistyczno-Architektoniczną.

- Chciałoby się, by w tak ważnym miejscu - jakim bez wątpienia jest plac Inwalidów - architektura była mniej standardowa niż ta, którą przedstawił projektant. Chodzi m.in. o zbyt jednorodną elewację obiektu - mówi Bartosz Czarnecki, członek MKUA.

Andrzej Chwalibóg, również członek tejże komisji twierdzi, że jedynym ożywieniem ścian miałyby być umieszczone na nich banery reklamowe i neony.

- Należałoby też nieco rozbić bryłę obiektu. Przyglądając się jego projektowi ma się wrażenie jakby był on - mówiąc kolokwialnie - ciężkim klocem - twierdzi Andrzej Chwalibóg.

Grażyna Dąbrowska-Milewska, przewodnicząca posiedzenia komisji mówi, że projektant powinien też pomyśleć nad swego rodzaju otwarciem budynku na nadrzeczne bulwary.

- Projekt zakłada zorientowanie pasaży handlowych do wewnątrz, tak jak to ma miejsce w standardowych galeriach handlowych. Tymczasem chodzi o to, by spacerujący bulwarami białostoczanie mogli płynnie przejść do galerii - tłumaczy Grażyna Dąbrowska-Milewska.

Wśród uwag architektów były też te dotyczące stosunków wodnych na terenie przyszłego centrum handlowego.

- Budynek stanie w miejscu wpływu wód gruntowych do rzeki Białej. Ściany będą wchodzić 10 metrów w ziemię, przez co mogą być blokadą dla wody. Poprosiliśmy, by projektant zwrócił na to uwagę i przedstawił nam analizy - opowiada Grażyna Dąbrowska-Milewska.

Projektant został poproszony o zastosowania się do zgłoszonych uwag i zaprezentowanie projektu jeszcze raz. Tym razem powinien zrobić to przy pomocy bardziej przejrzystych wizualizacji. Te, które zaprezentował wczoraj (18 sierpnia) przedstawiały budynek nocą.

- Niezwykłe miejsce wymaga niezwykłej architektury. Miejmy nadzieję, że w przypadku placu Inwalidów tak będzie - podkreśla Andrzej Chwalibóg.

Agnieszka Rzosińska z departamentu urbanistyki w magistracie mówi, że szczegółowy protokół posiedzenia komisji ze zgłoszonymi uwagami będzie podany do publicznej wiadomości w ciągu dwóch tygodni.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny