Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS Białystok: Budżet obywatelski to nie plebiscyt

(dj)
Mariusz Nahajewski, radny PiS
Mariusz Nahajewski, radny PiS Archiwum
Radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali o wprowadzenie rozwiązań w budżecie obywatelskim Białegostoku, które pozwolą na rozwój tej idei i zbliżenie jej do właściwego celu, czyli narzędzia polityki rozwojowej społeczności lokalnej.

- Już od początku powstania, wprowadzania budżetu obywatelskiego mówiłem, że nie jest to jedynie głosowanie nad zgłoszonymi projektami. To coś więcej, to narzędzie do kreowania polityki rozwojowej miasta przez samych mieszkańców. Zatrzymanie się na poziomie rozwijania samego głosowania, jego ulepszanie, modyfikowanie to jedynie strata czasu. Sekret tkwi w prawdziwej deliberacji na rzecz mieszkańców. To oni powinni decydować co jest priorytetem rozwojowym ich otoczenia, osiedla. Oczywistym jest, że inne potrzeby wskażą mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych, a inne starych blokowisk z lat 80. Na spotkaniach mieszkańcy powinni wskazać czy na ich osiedlu głosowaniu poddane będą projekty dotyczące infrastruktury komunikacyjnej, czy może osiedlowe projekty kulturalne.– powiedział Mariusz Nahajewski.

- Kwota jak powinna być przeznaczona na budżet obywatelski powinna zależeć od możliwości budżetu miasta Białystok. Naszą propozycją jest aby był to procent od prognozowanych wydatków miasta. W chwili obecnej według budżetu na rok bieżący byłaby to kwota około 25 mln zł czyli 1,7% wydatków. – powiedział Piotr Jankowski.

- Zgodnie z sugestiami wynikającymi z ankiet ewaluacyjnych oraz posiedzeń Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego 2016, mieszkańcy chcą decydować gdzie mogą głosować. Ich wolą jest aby mogli zdecydować czy mogą głosować na projekty w miejscu swojego zamieszkania, czy może w innym miejscu np. miejscu pracy. Naszą celem jest umożliwienie im dokonanie takiego wyboru. – dodaje Mariusz Nahajewski.

- W ostatnich edycjach budżetu obywatelskiego wiele projektów zgłoszonych jak i zwycięskich stanowiły obiekty sportowe, boiska przy szkołach. Wysokie zapotrzebowanie na tego typu obiekty powinno iść w parze z wysoką jakością ich wykonania. Proponujemy aby obiekty sportowe zgłaszane przez mieszkańców spełniały normy wymiarowe boisk dla zgłaszanych dyscyplin. Boiska wielofunkcyjne oprócz swej zabawowej formy w przynajmniej jednym wymiarze powinny być pełnowymiarowe np. dla boiska do siatkówki, aby w przyszłości można było rozgrywać mecze w lidze szkolnej. – powiedział Jacek Chańko.

- Czwarta edycja to czas najwyższy aby budżet obywatelski doczekał się swojej własnej odrębnej strony prowadzonej przez Urząd Miejski podobnie jak w innych miasta w Polsce np. Warszawa, Łódź, Poznań. Zakładka na stronie urzędu to zbyt mało na tak poważny i ważny projekt jakim jest budżet obywatelski, dlatego też apelujemy, aby w tej edycji powstała oddzielna strona internetowa. – powiedziała Katarzyna Siemieniuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny