MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park sztuki nie na miarę planu miejscowego

Tomasz Mikulicz [email protected]
Tak miałby wyglądać Park Sztuki od strony wzgórza św. Marii Magdaleny. Należałoby usunąć ogrodzenie wokół kapliczki.
Tak miałby wyglądać Park Sztuki od strony wzgórza św. Marii Magdaleny. Należałoby usunąć ogrodzenie wokół kapliczki. forum miasto jutra
O tym, że przy wydziale architektury powinien powstać park sztuki mówi się od lat. Władze są jednak sceptyczne. Projekt planu miejscowego zakłada jedynie przeznaczenie tego terenu na zieleń

Byłoby to doskonałe uzupełnienie zielonego obszaru Parku Centralnego i wzgórza św. Marii Magdaleny - jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Białymstoku - mówi dr Adam Turecki, prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Od kilku lat (jako członek forum Białystok Miasto Jutra) próbuje przekonać władze miasta do budowy Parku Sztuki. Powstałby na terenie tuż obok wydziału architektury przy ul. Sosnowskiego 11, od strony ul. Kijowskiej.

- Centralne miejsce przyszłego parku stanowiłby duży trawnik, gdzie studenci mogliby organizować wystawy czy różnego rodzaju happeningi - mówi Adam Turecki.

Żeby jednak jego pomysł stał się rzeczywistością, potrzebna jest dobra wola władz miasta. Teren, o którym mowa należy częściowo do Politechniki Białostockiej, osób prywatnych i gminy. Adam Turecki chce, by miasto wykupiło ziemię i stworzyło park w ramach miejskich inwestycji.

- Widziałbym tu raczej plac zabaw czy teren rekreacyjny dla mieszkańców bloków, które budują się w sąsiedztwie. Ludzie chcą mieć miejsca, gdzie mogą się spotykać, a nie oglądać happeningi - twierdzi Andrzej Meyer, wiceprezydent miasta.

Białostoccy urbaniści stworzyli projekt zagospodarowania przestrzennego terenu ograniczonego ulicami: Sosnowskiego, Kijowską, św. Anny, Kaczorowskiego i Wyszyńskiego. W miejscu Parku Sztuki proponowana jest zieleń urządzona.

Adam Turecki zapowiada, że złoży uwagi do projektu. Jest na to czas do 11 sierpnia. Pomysłów urbanistów jest znacznie więcej. Proponują oni np., by w pobliżu skrzyżowania ul. Młynowej i Wyszyńskiego stanął blok do 30 metrów wysokości (to o 5 metrów więcej niż ma siedziba Telekomunikacji Polskiej przy ul. Cieszyńskiej 3A). Wysokie bloki (do 25 metrów) stanęłyby też między ul. Bema a Kaczorowskiego.

- To dobre tereny na inwestycje. Cieszę się też, że powstaje plan miejscowy. Można budować same tylko bloki, ale co z tego jeśli nikt w nich nie będzie chciał mieszkać. Ludzie potrzebują placów zabaw, terenów zielonych czy przedszkoli. I to wszystko plan miejscowy zakłada - mówi Andrzej Biruk, białostocki deweloper.

I faktycznie zieleni w planie jest sporo. Miałaby powstać chociażby wokół miejsca pamięci po byłym cmentarzu żydowskim przy ul. Bema. Przedszkole zlokalizowano zaś przy ul. Czarnej (na terenie Wodociągów Białostockich). Plan mówi o powstaniu ciągu pieszego od ul. Kijowskiej do Wyszyńskiego (przez Mławską i Młynową).

Urbaniści wprowadzili też zapisy chroniące zabytkową zabudowę - m.in. drewniany budynek przy ul. Młynowej 19, zajmowany przez Teatr TrzyRzecze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny