NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Supraśl: wizje rozwoju. Bulwary i Muzeum już są.

  Supraśl: wizje rozwoju. Bulwary i Muzeum już są.

  Natalia Suchocka redakcja@poranny.pl tel. 85 748 95 54

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Bulwary nad Supraślą mogą przyciągnąć turystów

  Bulwary nad Supraślą mogą przyciągnąć turystów ©Fot. Wojciech Wojtkielewicz

  Podobno ilu ludzi, tyle punktów widzenia. Najprościej się o tym przekonać, rozmawiając z przedstawicielami różnych instytucji działających w miasteczku i regionie, mających swoje wizje rozwoju Supraśla.
  Bulwary nad Supraślą mogą przyciągnąć turystów

  Bulwary nad Supraślą mogą przyciągnąć turystów ©Fot. Wojciech Wojtkielewicz

  Niewątpliwie Supraśl to jedno z najpiękniejszych miasteczek znajdujących się na terenie województwa podlaskiego. Otulone ze wszystkich stron lasami Puszczy Knyszyńskiej, wyróżniające się czystym powietrzem i specyficznym mikroklimatem, uzyskało w 2001 r. status uzdrowiska.

  - Chcielibyśmy współpracować z Uniwersytetem Medycznym, który mógłby stworzyć nowy kierunek, związany z lecznictwem uzdrowiskowym. Przy użyciu unijnych środków razem z gminą Supraśl potrafiłby zorganizować własną bazę dydaktyczną i sanatoryjną - uważa Radosław Dobrowolski, przedstawiciel Stowarzyszenia Kulturalnego Collegium Suprasliense.

  Nowe inwestycje i zagospodarowywanie terenu pod budowę powodują jednak, że coraz częściej zamiast natury mamy okazję zetknąć się z kulturą, a czasem - niestety - z jej brakiem. Nie wszyscy mieszkańcy Supraśla potrafią się z tym faktem pogodzić.

  - Największym problemem tego miasta są naprawiacze, którzy przyjeżdżają podziwiać jego naturalne piękno, a po jakimś czasie zaczynają główkować nad tym, jak by to wszystko usprawnić - twierdzi Wojciech Załęski, redaktor naczelny pisma "Nazukos" oraz były dyrektor Liceum Plastycznego. - Coraz częściej powinniśmy myśleć o tym, czy swoimi działaniami nie wkraczamy przypadkiem za bardzo w życie natury - dodaje Krzysztof Łaziuk, starszy specjalista do spraw ochrony przyrody w Nadleśnictwie Supraśl .

  Niektórzy supraślanie uważają, że zanim zrealizuje się pewne inwestycje, należy dokładnie przebadać teren. Tego zdania jest m.in. Marek Zalewski,historyk, autor przewodnika "Supraśl - klasztor, miasto, puszcza" oraz wystawy "Supraśl. 500 lat klasztoru".

  - W regionie powinny być przeprowadzone badania archeologiczne, przecież tu jest tyle skarbów do odkrycia - twierdzi naukowiec.

  - Istnieje szansa, że uda nam się to zrealizować jeszcze w tym roku - dodaje Krzysztof Łaziuk.
  Kilka lat temu w księgach parafialnych w Szudziałowie znaleziono kontrowersyjną informację na temat wkroczenia wojsk rosyjskich do wsi Sokołda w okresie powstania listopadowego. Wcześniej miejsce to uznawano za mogiłę powstańców styczniowych.

  - Dlatego planujemy tutaj założyć również cmentarz wojskowy. Na terenie Podsokołdy, z pięknie wyodrębnionym układem typologicznym, na skarpie pod starymi dębami zostałyby odtworzone groby poległych żołnierzy. Być może uda nam się to zrealizować już za rok - mówi Krzysztof Łaziuk.
  Mieszkańcy uzdrowiska mają także inne pomysły na popularyzowanie historii tego regionu. -

  Zaskakującą rzeczą jest to, że przy tak bogatej przyrodzie, przy takim obiekcie, jakim jest klasztor, nie zostało jeszcze zorganizowane Muzeum Supraśla - zaznacza przedstawiciel nadleśnictwa.
  - Istotną sprawą jest także umieszczenie tablic informacyjnych przed każdym supraskim zabytkiem.

  Turysta ma prawo wiedzieć, że Cerkiew Zwiastowania NMP to nie to samo, co zwykła, małomiasteczkowa świątynia, ale budowla z pięćsetletnią tradycją - dodaje Radosław Dobrowolski.
  Do rozwoju małego Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej w Kopnej Górze przyczynili się Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Muzeum Wojska, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a także wojewoda podlaski oraz starosta białostocki. To na ich pomoc liczą inicjatorzy Muzeum Historii Supraśla .

  - O przyszłości miasta zadecydują jego mieszkańcy - mówi Radosław Dobrowolski. - Należy zapewnić im możliwość właściwego rozwoju, aby każdy supraślanin wiedział, iż warto inwestować w pensjonaty, a gmina go będzie w tym wspierać.

  Do aktywnego uczestnictwa w życiu Supraśla zachęca również Marta Szymska, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Już teraz wiadomo, że tylko w okresie wakacji odbędą się liczne imprezy, m.in. Spotkania z kulturą romską, występ w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur czy Młodzieżowy Festiwal Wokalny "Gloria".

  - A to jeszcze nie koniec pomysłów. Na pozostałe przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać - zapewnia dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji.

  Jak widać ile rozmówców, tyle wizji rozwoju Supraśla . A może warto pokusić się o jedną, która połączy prawie 5 tysięcy mieszkańców uzdrowiska.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama