Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe słuchowisko już w czwartek w Pracowni Teatralnej. Będzie o pewnym wyjątkowym miejscu i jego mieszkańcach - słowem i dźwiękiem

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W realizacji słuchowiska "71A" wzięli udział m.in.: Karolina Krot, Anton Ilyin i Justyna Godlewska-Kruczkowska (od lewej)
W realizacji słuchowiska "71A" wzięli udział m.in.: Karolina Krot, Anton Ilyin i Justyna Godlewska-Kruczkowska (od lewej) Urszula Śleszyńska
Już w czwartek, 28 grudnia o godzinie 18 w Pracowni Teatralnej będzie można zasłuchać się w ciekawych opowieściach. Wszystko za sprawą słuchowiska "71A". To autorska, artystyczna wizja historii pewnej kamienicy, mieszczącej się przy ulicy Mickiewicza w Białymstoku. Snuje ją Anton Ilyin, reżyser młodego pokolenia na co dzień związany z Pracownią.

Słuchowisko opowiada losy i historie mieszkańców jednej z najstarszych dzielnic Białegostoku. W miejscu, w którym dziś odbywają się warsztaty teatralne, przed wieloma laty prowadzono rozbiór i sprzedaż mięsa, płyt winylowych, piwa i frytek, starych antycznych mebli. Mieszkała tu polsko-niemiecka rodzina, pierwsza spikerka Polskiego Radia Białystok oraz żołnierze Wermachtu.

Zapraszamy do wysłuchania fascynującej i zawiłej historii naszej kamienicy oraz ludzi, którzy na przestrzeni lat żyli w niej, mieszkali, pracowali, których ślady odnajdujemy do dziś - zachęca Justyna Godlewska-Kruczkowska, szefowa Pracowni Teatralnej, w słuchowisku wcielająca się w rolę Ireny Sendrackiej, pierwszej po wojnie spikerki Polskiego Radia Białystok, która mieszkała w kamienicy przy Mickiewicza 71A.

Historia niezwykłej kamienicy i jej mieszkańców na przestrzeni lat

Godlewska-Kruczkowska dodaje, że miejsce to jest urzekające.

Jesteśmy ludźmi sentymentalnymi, kochamy historie zapisane w przedmiotach - mówi Justyna. - Wierzymy, że one nie tylko żyją, ale również niosą ze sobą historię. Historię ludzi, którzy ich używali, którzy ich dotykali - a w przypadku budynków - którzy w nich mieszkali. Białystok nie jest miastem starym, nie ma długiej tradycji miejskiej. Nie ma tu też za wiele budowli z długą historią. Więc cieszymy się bardzo, że akurat nasza Pracownia mieści się w jednym z tych najstarszych.

Pomysłodawcą i reżyserem słuchowiska jest Anton Ilyin, który po raz kolejny otrzymał stypendium prezydenta miasta Białegostoku dla młodych twórców i to właśnie w jego ramach stworzył projekt. Pracownia Teatralna, która obecnie mieści się w kamienicy, to miejsce w którym prowadzone są zajęcia dla młodych i tych nieco starszych miłośników teatru.

W tym budynku mieściły się nie tylko mieszkania na wynajem - mówi Anton Ilyin. - Kiedyś była tu rzeźnia, w piwnicy jest solanka, czyli taka wielka wanna gdzie te mięso się soliło. A jakie jeszcze inne historie się tu kryją? Warto odwiedzić nas podczas premiery i dowiedzieć się samemu.

Anton dodaje, że w słuchowisku nacisk został położony na silne postacie kobiece, które w kamienicy mieszkały, zarządzały tym budynkiem. Bo i zawsze, w całej historii Mickiewicza 71A była jakaś kobieta, która rządziła. Nadal jest, bo przecież Pracownią Teatralną zarządza wspomniana już Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Fikcyjne spotkanie realnych postaci w Pracowni Teatralnej

W słuchowisku mamy do czynienia z fikcyjnym spotkaniem większości mieszkańców domu z różnych lat i czasów. Mimo że nagranie jest projektem artystycznym, bohaterowie słuchowiska to autentyczne postacie opowiadające o prawdziwych zdarzeniach. W związku z tym słuchowisko 71A jest atrakcyjną lekcją historii naszego miasta. Scenariusz na podstawie rozmów z mieszkańcami osiedla Mickiewicza, tekstów źródłowych, oraz wywiadów z Elżbietą Kozłowską-Świątkowską, Andrzejem Lechowskim, Gabrielą Walczak stworzyła Karolina Krot.

Ciekawe jest to, że słuchowisko zostało nagrane w tym samym miejscu, gdzie ci wszyscy ludzie żyli, mieszkali, przebywali - twierdzi Karolina Krot. - To tutaj rozmawialiśmy z sąsiadami, którzy żyli obok tej kamienicy przez wiele lat. Tutaj też go posłuchamy - ta premiera również więc zostanie w historii tego budynku.

Głosów bohaterom użyczyli:

  • Jarosław Bzura,
  • Justyna Godlewska- Kruczkowska,
  • Wasyl Kałacz,
  • Bartek Krot,
  • Łukasz Kruczkowski,
  • Radosław Majewski,
  • Karolina Mazurek,
  • Patrycja Rojecka
  • oraz uczestnicy zajęć teatralnych w Pracowni Teatralnej.

Realizacji nagrania i dźwięku podjął się Bartek Krot. Wizja artystyczna i reżyseria: Anton Ilyin. Premiera słuchowiska odbędzie się w Pracowni Teatralnej, ul. Mickiewicza 71A 28 grudnia o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny.

Zadanie zrealizowano w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Białegostoku.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny