Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zasłaniać tynkiem!

(now)
Cegła prezentuje się także pięknie jako zabudowa ścian, barków czy kominków
Cegła prezentuje się także pięknie jako zabudowa ścian, barków czy kominków Fot. Roben
Kolorowe farby i tapety są ciągle jednymi z popularniejszych sposobów na dekorację ściany. Nieco zapomnianym materiałem - jeśli chodzi o wnętrza - pozostaje cegła. A przecież świetnie pasuje zarówno do surowych i nowoczesnych mieszkań, jak i do ciepłych, rustykalnych projektów.

Cegła tworzy unikalny klimat, przyciąga wzrok. Zwłaszcza jeśli jest otoczona przez stonowane kolory. Zresztą nie jesteśmy już skazani na jedną klasyczną barwę cegły.

- Paleta ceglanych odcieni, od bieli i żółcieni aż po głębokie czerwienie i brązy, jest dziś bardzo bogata - mówi Sylwia Zienowicz, architekt.
Ceglana powierzchnia to nie tylko kolorystyka, ale i zróżnicowana faktura samej cegły. Może być gładka, cienowana lub ryflowana. W połączeniu z barwą cegły daje to efektowną grę światłocieni, zarówno w oświetlonych sztucznym światłem wnętrzach, jak i na dużych płaszczyznach elewacji.

Podobnie wiele jest sposobów układania cegieł, choć zwykle trzymamy się tradycyjnego układu przesuwnego. Ale wiązanie np. flamandzkie czy weneckie nada naszej ścianie dodatkowy walor.

Cała ściana czy kawałek?

Ale nie od razu musimy pokryć ceramiką całą ścianę. To rozwiązanie wskazane raczej we wnętrzach nastrojowych piwnicznych knajpek lub w nowoczesnych centrach handlowych. Wyeksponowanie fragmentu ściany licowanymi lub klinkierowymi płytkami elewacyjnymi przypadnie do gustu i zwolennikom przepychu, i amatorom skromniejszych aranżacji.

- W nowych mieszkaniach mamy dużo więcej możliwości - wyjaśnia architekt. - Coraz częściej decydujemy się na podział przestrzeni ścianką z cegły zamiast tradycyjnej ścianki działowej z płyt. Najlepiej wygląda ściana z cegły ręcznie formowanej, w dodatku tak ustawiona, by można ją było oglądać z obu stron.
Szkliwiona powierzchnia cegły klinkierowej jest gładka i błyszcząca, więc nie wymaga dodatkowego wykończenia. Typowe ścianki działowe mają 6,5 lub 12 cm grubości (takie są wymiary cegły).

Cegła ognia się nie boi

Cegła we wnętrzach pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną. Ale jej techniczne zalety też nie są bez znaczenia. Dlatego cegła doskonale nada się choćby do wykonania obudowy kominka.

- Cegły licowe i klinkierowe produkowane są w oparciu o proces wypalania - tłumaczy Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana. - Dzięki temu są trwałe i ognioodporne. - Obudowa cegłą, na przykład domowego kominka - gwarantuje bezpieczeństwo i wieloletnią wytrzymałość materiału.

Z cegły można wymurować praktyczną niszę i umieścić we wnętrzu lustro z półką. Całość - odpowiednio oświetlić. W dużych, otwartych holach można pokusić się o wykonanie kolumn, które w mniej lub bardziej symboliczny sposób oddzielą strefę wejścia od przestrzeni mieszkalnej.
Eleganckim i niecodziennym rozwiązaniem jest wymurowanie w kuchni ceglanej wyspy.

Mur w stylu techno

Ceglane ściany zwykle kojarzą nam się z rustykalną stylizacją. Świetnie bowiem pasują do drewna. Szczególnie ręcznie formowane elewacyjne płytki o czerwonej barwie i nieregularnej, przypominającej postarzały mur strukturze, stanowią uzupełnienie dla surowego drewna.

- Przekonanie, że cegła nadaje się wyłącznie do wiejskich, czy stylizowanych na stare, wnętrz, jest całkowicie błędne - mówi Sylwia Zienowicz. - Surowy mur ozdobią także szklane, metalowe czy chromowane dodatki. Pasować będzie do niego podłoga z drewna egzotycznego czy paneli. Nie przeszkodzi cegle sąsiedztwo z powierzchnią o jednolitej barwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny