Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na otwarcie sezonu - chodzenie z konopielką. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na niedzielę

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
O planach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na  nowy sezon mówili w czwartek przedstawiciele placówki
O planach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na nowy sezon mówili w czwartek przedstawiciele placówki Wojciech Wojtkielewicz
Chodzenie z konopielką, wystawy, wspólne śpiewanie i kolorowanki - to atrakcje na niedzielne otwarcie sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Na ten dzień muzeum przygotowało atrakcje dla całych rodzin, które będą trwały od godz. 10 do 15.

Ziemniaki z parnika i tańce! Muzeum Kultury Ludowej piknikiem przywitało jesień

I tak o godz. 10 i 11 będzie można zwiedzić dwór z Bobry Wielkiej i obejrzeć przygotowane tam wystawy: „Sztuka ludowa Podlasia” oraz wnętrza dworu z okresu międzywojennego.

- Mamy przygotowane audioprzewodniki. Nagraliśmy treści opowiadające o wystroju wnętrz - zachęcał Piotr Gutowski z działu folkloru PMKL podczas czwartkowej konferencji prasowej.

O godz. 12 rozpocznie się chodzenie z konopielką. To wielkanocny zwyczaj kolędowania, który zaprezentuje Towarzystwo Przyjaciół Kopiska.

Joanna Jakubiuk: Podlasie to nie tylko babka i kiszka. Choć umiemy je robić po mistrzowsku!

Niegdyś przyjęcie do swego domu kolędników z konopielką wróżyło urodzaj albo... szybkie zamążpójście panny, która mieszkała w gościnnym domu. Jeśli zaś ktoś odmówił gościny - przed jego domem śpiewano brzydkie piosenki na wróżbę nieurodzaju lub staropanieństwo.

Takich piosenek będzie można się nauczyć również w niedzielę w muzeum.

Natomiast o godz. 13.30 rozpocznie się oprowadzanie po muzeum osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W planach jest też akcja: Pomaluj skansen kredkami.

- Dzieci dostaną kredki i kolorowanki, później będą mogły odpowiedzieć na pytanie i wylosować drobny upominek - mówi Piotr Gutowski.

O kolejnej imprezie, na majówkę, opowiedziała Beata Just z działu edukacji muzeum. - 1 maja zapraszamy na prawosławną Wielkanoc - mówiła. To wtedy zostanie przygotowana specjalna wystawa ze stołem wielkanocnym prawosławnej rodziny, później odbędą się warsztaty robienia bożniczek, czyli tradycyjnych wycinanek osłaniających ikony. Drugiego dnia majówki zaplanowano wydarzenie wspólne z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi pod hasłem: Cuda nas Rospudą. Bajki Ludowe Podlasia i Suwalszczyzny.

- A dzień później zapraszamy na rodzinne świętowanie 3 maja. Dzieci wraz z rodzicami będą malowały polską flagę - mówiła Beata Just. Tego dnia zaplanowano również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.

Muzeum przygotowuje też wystawy czasowe. Brdzie ich aż siedem.

- Najbliższa wystawa to „Przestrzeń oswojona”. Będzie nawiązywała do tradycji i zwyczajów z zabezpieczaniem, ochranianiem przestrzeni domowej - opowiadała Aleksandra Pluta z działu etnografii PMKL.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny