Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy mural pojawił się na ścianie jednej z białostockich szkół. Zobacz co chcieli przekazać twórcy - uczniowie różnych narodowości

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Mural powstał na placu SP nr 20
Mural powstał na placu SP nr 20 Wojciech Wojtkielewicz
Szkoła Podstawowa nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku wzbogaciła się o kolejny mural. I to międzynarodowy! Poświęcony jest on kulturom polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. A stworzyli go uczniowie SP nr 20 pochodzący właśnie z Polski, Ukrainy i Białorusi.

- Taka integracja poprzez działanie artystyczne to coś, co młodzież lubi - zapewnia Mariusz Sokołowski, dyrektor szkoły. - Uczniowie działają pod okiem fachowca, Dariusza Paczkowskiego, o którym można powiedzieć, że jest legendą street artu.

Koncepcję muralu uczniowie opracowali we wtorek, a w środę, od rana, przystąpili do działania. Z muralu wyłaniają się majestatyczne koguty, które są wyjątkowe.

- Część rzeczy zaproponowałem - na przykład to, że te koguty mają piać codziennie rano pewne hasła - mówi Dariusz Paczkowski. - Ale dobór haseł należał już do młodzieży.

Padło na trzy słowa napisane w trzech językach. To pokój - po ukraińsku, gościnność - po polsku i przyjaźń - po białorusku.

- Chcemy pokazać kulturę naszych krajów - zapewnia Sasza Chornei z Ukrainy. - Ten mural jest według mnie o tym, że jesteśmy do siebie podobni.

- Dokładnie, pokazujemy to, co nas łączy - dodaje Helena Cylwik z Białegostoku. - Słowa, które wspólnie wybraliśmy, w naszym odczuciu łączą nasze narody. Bardzo podobała mi się praca z Darkiem, jego podejście.

Dyrektor dodaje, że w prace zaangażowało się 12 uczniów z klas 5-8. Projekt "Namalujmy lepszy świat" realizują szkoła i Fundacja Otwartej Edukacji w ramach funduszy przyznanych przez Muzeum Historii Żydow Polskich Polin. Celem działania jest integracja rówieśników z Polski, Białorusi i Ukrainy, a także promocja wartości i tradycji wspólnych dla tych trzech narodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny