Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto hurtowo kupi prąd

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Miasto hurtowo kupi prąd
Miasto hurtowo kupi prąd sxc.hu
To pierwsze tego typu samorządowe przedsięwzięcie w Białymstoku. Do tej pory każda miejska instytucja sama podpisywała umowę na dostawy prądu. Teraz to się zmieni.

Urzędnicy właśnie ogłosili przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej dla magistratu, jednostek organizacyjnych miasta np. ZMK czy MOSiR, przedszkoli, szkół, instytucji kultury i spółek miejskich. W tej grupie jest także komenda miejska strażaków, Powiatowy Inspektorat Weterynarii i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W sumie chodzi o dostawy prądu dla 155 instytucji.

Termin składania ofert przez dostawców energii upłynie 14 listopada. Umowa zaczęłaby obowiązywać od stycznia.

Wspólne zamówienie ma spowodować ujednolicenie stawek oraz uproszczenie zasad rozliczania zużycia energii elektrycznej. Ale przede wszystkim tak duża liczba odbiorców pozwoli na negocjowanie od dostawcy niższych opłat. Założono, że przyszłoroczne zaopatrzenie w prąd całej grupy może kosztować około 12 milionów złotych.

- Zaoszczędzimy około 8-10 procent w stosunku do lat ubiegłych - przewiduje Karol Świetlicki z biura prasowego magistratu.

- Nawet jeśli będzie to 5 procent, to też dobrze - ocenia Maria Aksiucik, powiatowy inspektor sanitarny w Białymstoku.

Na rachunki za prąd wydaje teraz około 1,5 tysiąca złotych miesięcznie. - Uważam, że każdą złotówkę trzeba liczyć, bo przecież chodzi o publiczne pieniądze - dodaje.

- I tak myśleliśmy nad tym, żeby wkrótce zmienić umowę z dostawcą. Fakt, że nie musimy tego robić sami, tylko będzie odgórna decyzja, bardzo nam pomoże - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury.

Ekonomiści chwalą posunięcie miasta, ale też przestrzegają przed hurraoptymizmem. - Pomysł jest dobry, jednak firmy dostarczające prąd nie stosują zbyt dużych upustów - zauważa profesor Robert Ciborowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.

Wiadomo już, że nie wszystkie jednostki podległe miastu znalazły się na liście chętnych do wspólnego zakupu prądu. Na przykład KPK, jedna ze spółek komunikacyjnych, ma obowiązującą umowę na dostawy energii. Jej zerwanie byłoby nieopłacalne.

Władze Białegostoku liczą na sukces wspólnej oferty. Niewykluczone, że w przyszłości będą chciały zastosować podobną metodę w przypadku innych zakupów - np. usług.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny