Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok wprowadzi preferencje mieszkaniowe dla absolwentów uczelni. Przeznaczy dla nich 93 mieszkania. Powstają przy ulicy Depowej

OPRAC.: wal
Prezydent Białegostoku zapowiada przesłanie na najbliższą sesję rady miasta projektu zmieniającego zasady wynajmowania mieszkań z zasobów gminy
Prezydent Białegostoku zapowiada przesłanie na najbliższą sesję rady miasta projektu zmieniającego zasady wynajmowania mieszkań z zasobów gminy Wojciech Wojtkielewicz
Średnia ocen 4,5 ze studiów, umowa o pracę w Białymstoku - to konieczne wymagania, które będzie musiał spełnić absolwent uczelni być starać się o mieszkanie komunalne. Władze Białegostoku chcą zmienić uchwałę dotyczącą zasad wynajmowania lokali z zasobów gminy. Mieszkania dla młodych absolwentów mają być zlokalizowane w nowo budowanym bloku przy ulicy Depowej. Powstaje on dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. - Mamy wybory - komentują projekt prezydenta przedstawiciele opozycji.

To bezprecedensowy w historii Białegostoku program mieszkaniowy - mówił w czwartek 24 sierpnia prezydent Tadeusz Truskolaski podczas konferencji prasowej przy ul. Depowej.

To tu miasto dzięki finansowemu wsparciu (32 mln zł) z Banku Gospodarstwa Krajowego stawia nowy blok komunalny (gmina dokłada do inwestycji 25 mln). Przewidziało w nim 186 mieszkań.

Mieszkanie dla Młodych

Teraz do połowy z nich, jeśli zgodzą się na, zostanie przeznaczona na wynajem dla absolwentów nie tylko białostockich uczelni (jak też studenci ostatniego roku białostockich uczelni rekomendowani przez rektora). Muszą oni jednak spełniać określone warunki, w tym dwa bezwzględne:

  • średnia 4,5 ze studiów
  • umowa o pracę w Białymstoku

Młodzi ludzie ubiegający się o najem mieszkania z zasobów miasta w ramach programu "Mieszkanie dla Absolwenta" nie mogą posiadać nieruchomości ani być współwłaścicielami. Muszą mieszkać w Białymstoku, a składając wniosek nie mogą mieć ukończonego 35-go roku życia. Młodzi ludzie ubiegający się o najem mieszkania z zasobów miasta nie mogą posiadać nieruchomości ani być współwłaścicielami. Muszą mieszkać w Białymstoku i być zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę (na terenie miasta), składając wniosek nie mogą mieć ukończonego 35-go roku życia.

- Umowy z nimi zawarte będą odnawiane co roku. Osoba wynajmująca mieszkanie będzie musiała przedstawić zaświadczenie, że nadal pracuje w Białymstoku. Po 10 latach umowa zostanie zawarta bezterminowo - wyjaśniał Tadeusz Truskolaski.

Radny Prokorym: Co nie wyszło rządowi, udaje się samorządowi

Prezydent nie ukrywał, że projekt uchwały jest odpowiedzią na wniosek posła Krzysztofa Truskolaskiego.

- Poseł Truskolaski jest młodym człowiekiem i lepiej czuje potrzeby młodych. Dlatego będzie to program dla młodych - podkreślił prezydent.

Obecny na konferencji poseł Krzysztof Truskolaski wyraził nadzieje, że wszystkie siły polityczne ponad podziałami poprą projekt mieszkania dla młodych absolwentów.

- Inwestycja przy Bema jest przykładem dobrem wspłpracy między samorządem i organami centralnymi. Ale te pokazuje, że to, co nie udało się władzom rządowym, czyli program Mieszkanie Plus, udaje się w samorządzie - mówił przewodniczący rady miasta Łuksza Prokorym.

Opozycja o programie "Mieszkanie dla Młodych"

Niestety, wygląda na to jakby program był przygotowany na potrzeby kampanii wyborczej posła Krzysztofa Truskolaskiego, prywatnie syna pana prezydenta - mówi radny Henryk Dębowski.

Szef klubu PiS przypomnieć, że na budowę nowych bloków miasto Białystok otrzymało wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 32 mln zł i lista oczekujących jest bardzo długa.

- A teraz część z nich zostanie wykorzystana na potrzeby nowego programu - zauważa radny. - Z drugiej strony można przypuszczać, że wyniki rankingu Business Insider zmotywowały prezydenta do działania i postanowił zrobić ukłon w stronę młodych ludzi, żeby nie wyjeżdżali z Białegostoku.

Zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt.

- Ze smutkiem muszę dodać, że od lat wnioskowałem o przekazanie terenów na osiedlu Słoneczny Stok pod budowę mieszkań na wynajem w zasobie TBS, którego miasto jest udziałowcem w 100 proc. Jednak prezydent był głuchy na moje wnioski, a kiedy pisze poseł Truskolaski, bez zbędnej zwłoki podejmuje działania. Mam tylko nadzieję, że pomysł nie umrze śmiercią naturalną po zakończeniu kampanii wyborczej - komentuje szef klubu PiS.

Maciej Biernacki z Polski 2050 nie ukrywa, że z pewnym zaskoczeniem słuchał konferencji prasowej posła Truskolaskiego i jego taty prezydenta.

- Ten pomysł zgłaszał kiedyś jeden z radnych Platformy, wtedy jednak nie spodobał się prezydentowi. Ale mamy wybory, więc wszystkie cuda są możliwe.

Poseł Krzysztof Truskolaski stara się o reelekcję w październikowych wyborach. Będzie jedyną na podlaskiej liście Koalicji Obywatelskiej

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny