MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnica. Golgota Wschodu miejscem pamięci powstania styczniowego

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Mieszkańcy Kuźnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na tzw. Golgocie Wschodu. To jedno z symbolicznych miejsc związanych z powstaniem styczniowym. Właśnie na tym wzgórzu carscy oprawcy powiesili kilku powstańców.
Mieszkańcy Kuźnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na tzw. Golgocie Wschodu. To jedno z symbolicznych miejsc związanych z powstaniem styczniowym. Właśnie na tym wzgórzu carscy oprawcy powiesili kilku powstańców. Jerzy Gimier
Mieszkańcy Kuźnicy spotkali się na Golgocie Wschodu, gdzie wieszano bojowników.

Od wybuchu powstania styczniowego minęło już 151 lat. Ale harcerze z Kresowej Drużyny Harcerskiej przy Zespole Szkół w Kuźnicy nie zapominają o tamtych wydarzeniach.

To oni byli głównymi inicjatorami uroczystości rocznicowej w swojej gminie. Od ośmiu lat organizują rajdy śladami powstańców styczniowych i regularnie spotykają się w miejscach pamięci poświęconych poległym powstańcom.

- To było największe spośród wszystkich polskich powstań narodowych. Ten bohaterski zryw Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy objął swoim zasięgiem również tereny obecnego powiatu sokólskiego. Jego ślady możemy dziś odnaleźć m.in. w postaci mogił powstańczych - podkreśla hm. Jerzy Gimier z Kresowej Drużyny Harcerskiej przy ZS w Kuźnicy.

We wtorek w gminie odbyły się uroczystości dla uczczenia pamięci bohaterskich powstańców 1863-1864 r.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na tzw. Golgocie Wschodu. Główna część uroczystości miała zaś miejsce przy mogile powstańczej w miejscowości Czuprynowo.

- Na terenie naszej gminy znajdują się dwa zbiorowe groby powstańców. Jeden położony jest w pobliżu firmy KREX koło Czuprynowa, drugi w Kolonii Kowale II, przy drodze z Kuźnicy do Czuprynowa. Od siedemnastu lat opiekują się nimi harcerze z Kresowej Drużyny Harcerskiej. Wcześniej zaś uczniowie z nieistniejącej już Szkoły Podstawowej w Czuprynowie i nieżyjący sokólski pasjonat historii regionalnej pan Henryk Filkiewicz. O bohaterach powstania styczniowego przypomina także odsłonięta w październiku na wzgórzu Szubienica "Golgota Wschodu" - mówi hm. Jerzy Gimier.
Dla szesnastu harcerzy zgromadzonych wokół grobu powstańczego, wtorek był wyjątkowym dniem jeszcze z innego powodu. Po okresie próby, złożyli przyrzeczenie harcerskie i stali się pełnoprawnymi członkami drużyny "Kresowej".

Wtorkowa uroczystość w Kuźnicy była ósmą z rzędu. Tę tradycję zapoczątkowało postawienie 30 stycznia 2007 r. na mogile w Czuprynowie nowego krzyża nagrobnego i pamiątkowego obelisku.

Powstanie styczniowe, mimo że było największym powstaniem narodowym, zakończyło się klęską. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, blisko 1 tysiąc straconych, około 38 tysięcy skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a około 10 tysięcy wyemigrowało z kraju.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny