NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje kompetencje językowe, rozwiąż nasz test.

  The Square, czyli pomaganie szkodzi

  The Square, czyli pomaganie szkodzi

  Zdjęcie autora materiału
  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  „The Square” to genialna komedia, która w równym stopniu kpi ze sztuki współczesnej co z poprawności politycznej i odwiecznej opozycji bogaci i biedni. Nic dziwnego, że w Cannes film dostał Złotą Palmę.
  Ci bogaci ładują miliony złotych w galerię sztuki nowoczesnej. A w niej, to co w każdej innej. Dziwne instalacje, przedmioty, performansy. Czy coś się stanie, kiedy maszyna sprzątająca naruszy strukturę jednej z takich właśnie przestrzennych rzeźb z… piasku? Można powiadomić ubezpieczyciela albo… Łatwo się domyślić co się stanie, a widownia nie pierwszy raz pęka ze śmiechu. Bo kpiny ze sztuki współczesnej, języka jakim stara się uzasadnić swoje funkcjonowanie, to tylko wierzchołek góry lodowej tej jakże ludzkiej komedii.


  Podwładny o innym kolorze skóry okazuje się tchórzliwym leniem albo leniwym tchórzem, pomaganie słabszym wieńczy nieprzyjemna niespodzianka, zaś zabawa w zamaskowanego mściciela może zwyczajnie wyrządzić krzywdę. Nic w „The Square” nie jest takie jak się wydaje, a na pewno nie takie, jakim chciałoby je widzieć bogate szwedzkie społeczeństwo. Jakby tego wszystkiego było mało – dzieci uczy się, by nie ufały dorosłym, a sami dorośli choć jeszcze przed chwilą „byli w sobie” tak samo nie mają do siebie zaufania w najbardziej nawet intymnej sytuacji.

  Jedną z niezwykłych point tego filmu jest sytuacja stworzona przez młodych PR-owców, którzy za wszelką cenę chcą wypromować nową ekspozycję z tytułowym „kwadratem”. I robią to w iście wybuchowy sposób. Ale kiedy groza miesza się z niedowierzaniem, reżyser wrzuca swoich bogatych koneserów w sytuację performansu, w którym pozwolenie na poniżanie innych jest gwarantem świętego spokoju. Czy zachodnie społeczeństwa tego właśnie nie pragną. A widzowie w innych częściach świata?

  „The Square” to komedia o nieco leniwym rytmie, ale pozostająca w pamięci długo po wyjściu z kina. W 2017 roku to nie zdarza się zbyt często. Koniecznie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent