UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Katastrofa pod Smoleńskiem: Nie trzeba się spieszyć z...

  Katastrofa pod Smoleńskiem: Nie trzeba się spieszyć z uhonorowaniem ofiar

  Aneta Boruch

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Rozbity samolot rządowy

  Rozbity samolot rządowy ©Fot. Archiwum

  Godnie, bez wyścigów i przepychanek radni chcą upamiętnić białostockie ofiary katastrofy smoleńskiej. Zgodziły się na to wszystkie kluby.
  Rozbity samolot rządowy

  Rozbity samolot rządowy ©Fot. Archiwum

  Minutą ciszy uczcili w poniedziałek radni ofiary tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęli w niej także białostoczanie i ludzie związani z naszym miastem: wicemarszałek Krzysztof Putra, stewardesa Justyna Moniuszko, prezydent Ryszard Kaczorowski i arcybiskup Miron Chodakowski.

  To nie zawody

  Największe kluby w radzie, czyli PO i PiS postanowiły też w związku z tym nie składać żadnych interpelacji. Zrobili to jedynie radni lewicowi i niezależny radny Krzysztof Bil-Jaruzelski.

  Szef radnych PiS Rafał Rudnicki zwrócił się też do przewodniczących klubów radnych PO i SLD ze specjalną propozycją, dotyczącą upamiętnienia białostockich ofiar katastrofy. Zaproponował, by wstrzymać się z publiczną dyskusją na forum rady miejskiej na temat nadawania ich imion jako patronów białostockim ulicom, placom bądź skwerom.

  Nazywaniem ulic i innych miejsc w mieście zajmują się właśnie miejscy radni. W ostatnim czasie jednak dość często zdarzało się, że przy takiej okazji dochodziło do konfliktów pomiędzy przedstawicielami różnych opcji.

  Zdaniem Rafała Rudnickiego w tej wyjątkowej sprawie przede wszystkim trzeba zaczekać, aż wszystkie ofiary zostaną pochowane.

  - Nie urządzajmy zawodów, kto pierwszy wystąpi z propozycją nadania nazwy ulicy imienia którejś z białostockich ofiar katastrofy czy też ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - stwierdził Rafał Rudnicki. - Spokojnie usiądźmy do wspólnego stołu wraz z prezydentem miasta, przewodniczącym rady miejskiej i przedstawicielami klubów radnych. I razem ustalmy, jak godnie uczcić pamięć ofiar tej narodowej tragedii.

  Pomysł spotkał się z aprobatą i zrozumieniem ze strony przedstawicieli innych klubów radnych. Wszyscy go poparli.

  Radni są zgodni: tym tematem zajmą się w zgodzie dopiero za jakiś czas. Chcą zebrać propozycje wszystkich klubów i przy jednym stole dopiero nad nimi pracować. Odpowiednie uchwały trafią na sesję rady miejskiej dopiero, gdy wypracowany zostanie kompromis w tej sprawie.

  Gdy opadną emocje i będą odpowiednie miejsca

  - Trzeba w zgodzie i porozumieniu uhonorować wszystkie te osoby w godny sposób - mówi Zbigniew Nikitorowicz, szef klubu PO. - Najlepiej zrobić to, gdy nastroje już się uspokoją i będą właściwe miejsca, odpowiadające i randze tych osób, i randze wydarzenia.

  - Wydaje się, że w tym przypadku trzeba zachować wstrzemięźliwość i po prostu "ciszej nad tą tragedią" - dodaje Michał Karpowicz, szef klubu SLD. - Uważam, że byłoby źle, gdyby ktokolwiek próbował zbijać na tym wydarzeniu kapitał polityczny. Nie chcemy, bo dochodziło przy tym do jakichkolwiek przepychanek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama